Když připočteme druhý projekt, opravu kašny, tak se celkem ve středu města prostaví přes 25 milionů korun.

„Díky tomu, že jsme se na rekonstrukci připravovali a pod náměstím se udělaly nové odpady včetně svodů dešťové vody, tedy kanalizace, i rozvod plynu, se podařilo snížit celkové náklady a zároveň obdržet vyšší dotaci," vysvětluje starosta Karel Štefl.

Rekonstrukce se připravovala několik let, ke čtyřem variantám úprav náměstí se navíc mohli místní lidé veřejně vyjádřit a vybrat tu, která se jim nejvíc líbila.

Celkově auta ustoupí pěším, ale zároveň vzniknou asi čtyři parkovací místa navíc. Hlavní průjezdní silnice se posune směrem k radnici, budou na ní podélná stání.

Kolem kašny „zespoda" se bude moci dál projet, ale auta budou muset objíždět „trojúhelník" dlažby z velkých žulových desek

Kolem náměstí bude víc zeleně, dosadí se nové dřeviny, u radnice navíc vznikne přímo trávník. „Nesilniční" dlažba bude různě barevná a o různé velikosti.

Zároveň bude náměstí osazeno 24 lavičkami, pítkem, koši, stojany na kola a „mluvící" infotabulí. Objeví se i nové lampy – vše v souladu s městskou památkovou rezervací. Na úpravu náměstí a opravu kašny musí mít Počátky celkem předpřipraveno 25 milionů korun, i když na ně vyjde „jen" 4,5 milionu korun.

725 let města

Město si nyní nechává soutěžit zhotovitele. Začít se má v dubnu a většina prací má proběhnout v letošním roce. Kompletní dokončení je v plánu do května 2015.

Z obří investice plynou i omezení dopravy a také kulturních akcí na náměstí. „Po většinu rekonstrukce náměstí ale bude průjezd přes něj zajištěn," uvádí Karel Štefl.

Návštěvnost věže, infocentra i muzea bude zajištěna.  Zrovna letos by přitom Počátky náměstí využily bohatě – v květnu se slaví 725 let od založení města a místní hasiči si v srpnu připomenou 140 let své existence.

První akce se podle starosty odehraje na autobusovém nádraží, v Tyršově ulici a víceúčelovém kulturním zařízení, druhá pak – stejně jako už tradiční Václavské slavnosti – na autobusovém nádraží.

K oživení náměstí se podle starosty přidruží i oprava kašny sv. Jana Nepomuckého, jejíž jednotlivé části jsou zvětralé a hrozí jim nevratné poškození.

Oprava má vyjít zhruba na dva až tři miliony korun a má být dokončena také příští rok.

„Ministerstvo kultury nám letos o 300 tisíc korun navýšilo příspěvek v programu Regenerace památek. Celkově jsme v tomto programu na kašnu „naspořili" už tři čtvrtě milionu korun. A stejnou částku letos přidáme ze svého rozpočtu," doplnil počátecký starosta Štefl.

Oslavy výročí

Těžiště zmíněných oslav 725 let města se bude odehrávat v sobotu 17. května. Na návštěvníky čeká bohatý kulturní program, přehlídka místních spolků a mimo jiné i promítání filmu Postřižiny.