Slavnostní událostí bude křest nového kalendáře. „Program zahájíme v devět hodin s panem starostou a se zástupci místních spolků, bez nichž by se tato akce nemohla konat. Začneme slavnostním křtem kalendáře, který pro nás připravili Jitka a Jan Zlukyovi," řekla na úvod vedoucí počáteckého kulturního zařízení Ludmila Marková a pokračovala smutnou zprávou.

„Jan Zluky se křtu bohužel nedočkal, nedávno totiž zemřel. Chtěla bych mu za jeho práci moc poděkovat a mrzí mě, že tu s námi nebude moci být," dodala.
Kalendář pro rok 2014 se jmenuje „Počátky včera a dnes" a lze v něm nalézt spoustu dobových fotografií, které byly z podobného úhlu nafocené v letošním roce. V sobotu si zájemci budou moci poprvé kalendář zakoupit a prohlédnout, jak se město Počátky změnilo.

„Po křtu zazpívá Yvetta Blanarovičová, na kterou se moc těším. Stejně tak na Jaroslava Hutku, kterého jsme do Počátek zvali už loni, ale tehdy mu návštěva nevyšla. Těším se na všechny, kdo se mezi nás přijdou podívat, a na pohodový den plný dobré nálady," navnadila vedoucí.

Zajímavým bodem programu je určitě ukázka řemesel v „Áčku" neboli počáteckém Letním amfiteátru. „Rádi bychom přiměli návštěvníky, aby si různá řemesla a techniky také sami vyzkoušeli," podotkla Marková s tím, že třeba u mistra brusičského řemesla Jiřího Sedláčka z Janštejna dostanou možnost vyzkoušet si brousit sklo na historickém brusičském stroji.

V centru Počátek nebude chybět ani jarmark s tradičním zbožím. K dostání tam bude například medovina, trdelník, různé rybí speciality nebo staročeský bramborák.

Na dění ve městě se mohou zájemci podívat i z počátecké věže nebo využijí možnosti navštívit městské muzeum a prohlédnout si kostel svatého Jana Křtitele.

Akce je podle vysvětlení Ludmily Markové výměnou mezi partnerskými městy. Sobotní akce v Počátkách navazuje na oslavy v Rakousku, kterých se zúčastnila výprava z Počátek. Slavilo se tam 65. výročí založení rakouské kapely Musikverein Vitis, která nyní vystoupí zase v Počátkách. Akce vznikla za pomoci rakouského partnera města Vitis a finanční podpory Regionální rozvojové agentury Vysočina.

Program akce
08:00 hod. – Bohoslužba v kostele sv. Jana Křtitele – páter Mgr. Edward Emil Maka
09:00 hod. – Slavnostní zahájení – Křest nového počáteckého kalendáře 2014
09:15 hod. – Yvetta Blanarovičová – zpěv a Dětská pohádková Superstár
10:15 hod. – Klaun Fíla baví děti i dospělé
12:00 hod. – Počátecká dechovka
13:00 hod. – Musikverein Vitis
14:00 hod. – Jaroslav Hutka
15:30 hod. – Venkovská dudácká muzika Bedrník
16:30 hod. – Garden Party Band