Kvůli zásadní přestavbě hlavního náměstí, která začne tento měsíc, se venkovní těžiště této události přesune do Tyršovy ulice a na autobusové nádraží.
„Tyršova ulice bude uzavřena a na stanovištích se představí jednotlivé spolky a organizace. Na nádraží vznikne jeviště pro muzikanty a další účinkující. Využijeme i multifunkční kulturní centrum s amfiteátrem, sokolovnu, areál ICOMu, tartanové hřiště a sportovní halu,“ vysvětluje starosta Karel Štefl. Vstupné bude dobrovolné.
V kině se promítnou Postřižiny, které se částečně točily v Počátkách. V klubovnách centra budou k vidění videa a snímky vztahující se k historii města a okolí. Stejné téma bude mít i výstava počáteckého městského muzea ve sklepní galerii centra.
Nebudou chybět včelaři, chovatelé, sportovci, skauti a další. Návštěvníci uvidí ukázky historického šermu, dovedností cyklotrialistů či ukázky pyrotechniky.

Na hřišti bude pro děti připraven kolotoč, skákací hrad a další atrakce. Za hřištěm vznikne přírodní koutek, který bude lákat na ukázky dravců a služebních psů. U sportovní haly vyroste horolezecká stěna a lanové centrum.
V moto koutku areálu ICOMu si přijdou na své muži – čekat tam na ně budou historické autobusy i osobní vozy, ale i „tuningová“ auta. Dále se objeví simulátor jízdy za různých klimatických podmínek.
Na ploše u haly firmy Prantl budou ukázky hasičské techniky a dalších složek integrovaného systému. 
Naopak ženy ocení v sokolovně kreace profesionálního tanečního souboru a módní přehlídku.

Program na autobusovém nádraží pak ve 13.45 hodin zahájí Počátecká dechovka, následovat bude koncert žáků místní Základní umělecké školy a skupin Awal, Garden party band a Spektrum. K dispozici bude také bohaté občerstvení s posezením.
„K výročí si necháme udělat pamětní medaile,“ dodává starosta Štefl.
Všechny významné instituce budou mít dopoledne v den oslav otevřeno – ať už půjde o nemocnici, základní a mateřskou školu a další. Do oslav se zapojí i výchovný ústav a Domov Jeřabina, jehož pobočka chráněného bydlení ve městě vznikne. 
Oslavy završí slavnostní koncert v sále kina, který se koná ve středu 21. května a vystoupí na něm Gala orchestr Friends v čele s Martinem Vaverkou a další účinkující.
Opozičnímu zastupiteli města Eriku Dufkovi se nelíbí, že v prosinci loňského roku se v rozpočtu schválilo 150 tisíc korun na uspořádání Dne přírody, ale místo něj se konají tyto oslavy.
„Den přírody se loni nekonal a lidé z Počátek a pravidelní návštěvníci akce proti tomu protestovali. Zastupitelé proto odhlasovali, že se letos opět uskuteční. Starosta ale nerespektoval rozhodnutí zastupitelů a zrušil ho,“ tvrdí Dufek s tím, že Den přírody se už tak zřejmě neobnoví.
Předvolební akce?
Starosta Karel Štefl s tím nesouhlasí, podle něj sice peníze na Den přírody schváleny byly, ale dosavadní dobrovolníci z řad zaměstnanců městského úřadu už stejně jako loni nechtěli akci pořádat. „Bylo jasné, že město už garantem Dne přírody být nemůže. Proto jsem na zastupitelstvu nabídl možnost zorganizovat Den přírody panu Dufkovi a vyzval i ostatní zastupitele s tím, že město a já jim budeme nápomocni.  Nikdo se nepřihlásil,“ tvrdí starosta.

Zastupitele Dufka zároveň zaráží, že na Den přírody lidské zdroje nejsou, ale na oslavy založení města ano.
Starosta ale namítá, že na oslavách města se budou dobrovolně podílet i lidé, kteří nejsou zaměstnanci úřadu. A zdůrazňuje, že jde o o akci, která je propojená s letoškem a nelze ji uspořádat jindy.
„Nechci slavnosti města odsoudit, ale nelíbí se mi, že se obchází rozhodnutí zastupitelů. Důvodem toho, proč chce starosta uspořádat svou vlastní akci, jsou podle mě letošní volby do zastupitelstva, před nimiž se chce zviditelnit,“ domnívá se Erik Dufek.
„To je nesmysl, je to akce, kterou si lidé přejí. Když se konala oslava výročí 700 let města, byli s ní lidé velmi spokojeni a dodnes na ni vzpomínají,“ reaguje Karel Štefl.