„Vše vydrželo hlavně díky tomu, že poslední dvě zimy byly mírné. Zůstává ale otázkou, co by se stalo, pokud by na střechu napadl těžký sníh,“ konstatovala Hrnčířová.

Budova v současné době slouží jako divadelní sál a kino. Architektonicky zajímavý prostor ale ničí vlhkost a zastaralé vybavení. Budova čeká na větší investice už několik let. „Jezdím sem k babičce. Když chci někam jít, není ve městě téměř kam. Kinosál je cítit vlhkem a je v něm zima. Počátky opravdu potřebují lepší zařízení,“ řekla Deníku Pavlína Opálenská z Brna.

Evropská unie ale Počáteckým peníze na opravy v prvním kole výzvy nepřidělila a rozpočet města na tak náročnou opravu nestačí.

První kolo bitvy o dotaci nevyšlo

„Na jaře byla podána žádost o dotace z Evropského rozvojového fondu. Celý projekt byl propočítán na více než padesát milionů korun,“ informovala Marie Hrnčířová. Následně pak dodala, že v polovině října byla podána žádost druhá.

„V té první jsme neuspěli. Podle Regionální rady Jihovýchod v Jihlavě se jednalo o drahý projekt, který nabízel málo nových možností pro město,“ dodala Hrnčířová.

Počátečtí se proto snažili záměr více propracovat.

„Flintu do žita rozhodně nehodíme. Žádost jsme podali opět s tím, že celý projekt byl upraven a změněn. Doufejme, že to tentokrát už vyjde. Lepší kulturní stánek rozhodně potřebujeme,“ řekl vedoucí kulturního střediska Vít Kratochvíl.

Výsledný návrh myslí na opravu kina, které je zároveň i divadlem. Počítá se s využitím pro přednášky a kongresy.

„Kapacita dosavadního kina by se tím zmenšila na 180 míst. Pamatuje se však i na vozíčkáře, kteří se tak budou moci dostat za kulturou bez problémů,“ vysvětlila Hrnčířová.

Zájemci o využití sálu se již hlásí

Mezi nové subjekty, které projevily zájem o využití sálu, patří Vysoká škola ekonomická, fakulta managementu v Jindřichově Hradci.

„V budově chceme vybudovat i výstavní prostory, a to ve spolupráci s akademickým malířem a rytcem Josefem Herčíkem,“ prozradila starostka města.

Výstavní sál by měl sloužit hlavně pro základní a mateřskou školu. Zároveň ale i pro počáteckou veřejnost, která by se tak dozvěděla o dění ve svém okolí.