Lidé na Vysočině se už v pondělí probudili do značně mrazivého a větrného rána. „V pondělí ráno se teploty na Vysočině pohybovaly většinou od minus šesti do minus deseti stupňů Celsia. Například v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku jsme naměřili hodnotu minus 10,2 stupně Celsia, v Dukovanech na Třebíčsku teploměr klesl na hodnotu téměř šest a půl stupně pod nulou,“ uvedl Filip Chuchma z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Na Vysočině se kvůli silnějšímu větru v některých místech mohou v pondělí tvořit sněhové jazyky, a to hlavně na Třebíčsku a Jihlavsku, kde napadlo o něco víc sněhu než v jiných okresech kraje. „V lesích může být na vozovkách uježděný sníh. Jinde jsou silnice holé a vymrzlé nebo mokré po solení. Je potřeba jezdit opatrně,“ varoval řidiče dispečer krajské správy a údržby silnic.

Jak vznikají sněhové vločky a proč je každá jiná?

Zdroj: Youtube

Vítr bude mít v nárazech rychlost i sedmdesát kilometrů v hodině. „Odpolední teploty budou mezi minus sedmi až minus třemi stupni Celsia. Ovšem pocitová teplota bude kvůli silnějšímu větru citelně nižší než ta skutečná. Vítr bude večer částečně slábnout,“ předpověděli meteorologové.

V noci na úterý by na celém území Česka mělo být jasno a také značně větší mráz. „Úterní ranní minima budou patrně ve velkém rozpětí. Nejchladnější vzduch se bude nacházet ve výšce kolem 800-1000 metrů nad mořem. Nejnižší noční teploty tak mohou při slabém větru klesat až k minus sedmnácti stupňům. Na Šumavě pak mohou snadno překonat i minus pětadvacet stupňů,“ varovali meteorologové.

Veterináři objevili nové ohnisko ptačí chřipky. Snímek je ilustrační.
Ptačí chřipka na Pelhřimovsku. Představuje riziko pro chovatele drůbeže

V úterý přes den by nejvyšší teploty měly být minus šest až minus dva stupně. Ve středu bude podle meteorologů nepatrně tepleji, stále ale pod nulou. Ve čtvrtek pak budou maxima minus čtyři stupně až nula a od severu se začne postupně zatahovat.

V pátek ovlivní podle meteorologů Česko další arktický vzduch. „Není ale ještě jisté, kudy přesně povede jeho trajektorie. Měl by zasáhnout zejména východní části Evropy a naše území od východu spíše jen ´líznout´," doplnili meteorologové.

První mláďata roku 2024. Foto: poskytla Zoo Jihlava
První mláďata a hned trojčata. Jihlavská zoo přivítala letošní první přírůstky

Podle aktuální předpovědi se nejvyšší denní teploty budou od pátku pohybovat kolem nuly. Místy se objeví sněžení nebo sněhové přeháňky. „O víkendu začne oblačnosti a sněhových srážek přibývat a mrazy poleví. Ranní teploty budou klesat na minus tři až minus osm stupňů Celsia, denní se budou pohybovat kolem nuly,“ dodali odborníci z ČHMÚ.