Teploty přes den se včera dostaly lehce nad bod mrazu a noční se pohybovaly až do minus deseti stupňů Celsia.

Během posledních teplých dní se příroda začala pomalu probouzet. Na zahradách kvetly sněženky a začaly se vytahovat narcisky či tulipány. A právě mrazivé ochlazení, které přišlo náhle, může uškodit probouzející se přírodě a v ní žijícím živočichům. Zima je totiž obecně pro všechny živé tvory nejtěžším obdobím v roce.

„Pokud nebude toto počasí trvat moc dlouhou dobu, tak by přírodě nemělo uškodit. Je pravda, že stěhovaví ptáci se od nás zase na čas přestěhovali do teplejších míst, ale není to nic neobvyklého. Ptáci prostě takto reagují," popsal předseda občanského sdružení Zelené srdce Pavel Koubek z Mladých Bříšť a dodal, že například ani obojživelníci se nenechají zmást a v případě náhlé změny teplot se opět stáhnou do bezpečného prostředí. „Žáby jsou chytré. Když je zima, jsou zalezlé hluboko pod zemí. Až přijde oteplení, tak zase vylezou," řekl Pavel Koubek.

Roste kačenka česká i smrž pražský

Typické jarní počasí minulých dní skončilo jak mávnutím kouzelného proutku, ale ani to by nemělo ovlivnit růst prvních jarních hub, které už v lesích začaly vykukovat.

„K vidění jsou už na některých místech červené plodničky ohnivce šarlatového a také smržovité houby, jako kačenka česká nebo smrž pražský nebo smrž zahradní. Myslím si, že náhlá změna teplot jejich růst nijak zásadně neovlivní," přemítal včera pelhřimovský mykolog Jakub Šiška.

Cestáři ve čtvrtek vyzývali řidiče k obezřetnější jízdě, a to i přesto, že téměř žádný sníh nenapadl. „Mrzne, motoristé by měli být obezřetní," zdůraznil včera dispečer krajských silničářů Jiří Hejnák. I přesto, že nás ještě do konce týdne potrápí nižší teploty, příští týden by se k nám mělo začít vracet jaro. Od pondělí do čtvrtka by mělo být sice oblačno až zataženo, rtuť teploměru by ale měla ukazovat až osm stupňům Celsia.