Zhruba tři čtvrtě kilometru dlouhou trasu, vedoucí na závodišti od nové jízdárny přes most nad potokem směrem k hrázi rybníku, letos vybuduje havlíčkobrodská firma M – Silnice.

Podle slov humpoleckého místostarosty Květoslava Na-mysla by první chodci, bruslaři či cyklisté mohli pěšinu využívat od půlky července. „Rádi bychom zachytili ještě letošní sezonu," zmínil Namyslo.

Zjednodušení

Výstavbu původně zamýšlené cyklostezky kolem Hadiny provázely komplikace, týkající se jednak výkupu pozemků a jednak ceny prací. Výbě-rové řízení na realizaci stezky se uskutečnilo už dříve, ovšem kvůli vysoké ceně město soutěž zrušilo a začalo uvažovat o dotaci. Jenže ani ta by nebyla výhodná. Uznatelné náklady totiž tvořily asi tři třetiny celkové hodnoty stezky, takže město by muselo přibližně čtyři miliony doplatit. Dotační titul byl na-
víc zaměřen na zvýšení bezpečnosti provozu, přitom tato cyklostezka by přes žádný frekventovaný úsek silnice nevedla.

Proto město požádalo projektanty, aby projekt cyklostezky zjednodušili. Vysoutěžená cena na vybudování celé pěšiny nyní činí zhruba 3,487 miliónu korun. „Také jsme zamýšleli, že by pěšina vedla i přes hráz rybníku, ale nakonec jsme se s rybáři dom-luvili, že ji prozatím ukončíme u silničky pod hrází. Do budoucna uvidíme, jestli ji ještě prodloužíme," nevyloučil místostarosta a doplnil, že navzdory původnímu úmys-lu nebude pěšina osvětlená.

Kolem Humpolce

Například Tereza Davidová
z Humpolce je s plánovaným zázemím pro sportovce spokojená, i když jisté výhrady zmínila. „Vybudovat v Humpolci stezku, kterou využijí také inline bruslaři, je pod-
le mě dobrý nápad, protože 
v okolí není moc míst, kde by si mohli zabruslit. Bylo by 
i fajn takovou stezku prodloužit, udělat z ní okruh třeba kolem Humpolce, aby byla delší a nejezdilo se jen tam a zpátky. Možná je trošku škoda, že pěšina nebude osvětlená," přemítala Davidová.

Starosta Namyslo ještě dodal, že kolem pěšiny postaví také několik laviček, na nichž si chodci, bruslaři i cyklisté budou moci odpočinout.