Terapeutický Obchůdek pro radost funguje od jara roku 2016. Jeho hlavním posláním je začlenit klienty do běžného způsobu života, tak aby si v budoucnu mohli třeba i najít klasické zaměstnání.

Rozvíjí se zde hlavně komunikace, samostatnost a zodpovědnost. „Podařilo se nám v Obchůdku pro radost vytvořit příjemné a klidné prostředí, kde se všichni cítí dobře. Pečlivě nasloucháme přáním a snům našich klientů. Mezi ty vážně míněné patří například provozování malé kavárničky, kde by mohli najít další, velmi cenné uplatnění,“ přiblížila jeden z největších plánů Zuzana Žaloudková, ředitelka Centra denních služeb Medou.

Kdy k realizaci nápadu dojde, je zatím otázkou. „Naše kavárnička je skutečně zatím v rovině snů a vizí. S otevřením počítám v řadě několika roků,“ konstatovala Žaloudková. Dodala také, že ke zřízení případné kavárničky jim v současné chvíli chybí odpovídající prostory.

Provizorní kavárnička v Humpolci ale již funguje. „Zatím provozujeme v rámci Centra denních služeb Medou občasné páteční kavárničky pro maminky a děti z mateřského centra Cipísek,“ vysvětlila Žaloudková. „Klienti naší služby se svými asistenty upečou moučníky, připraví tvořivé dílničky pro malé děti a pak se starají o pohodu dětí a maminek,“ popsala princip fungování ředitelka centra s tím, že kavárničky většinou probíhají venku, kde je dost prostoru i na hry pro děti.

Ani zmíněný terapeutický obchůdek ale nezůstává s novinkami pozadu. „Klienti Centra denních služeb Medou se svými asistenty tvoří výrobky v rámci odpoledních dílen, ať už přímo v našem centru, nebo v dílničce terapeutického obchodu,“ přemítala Zuzana Žaloudková s tím, že například keramické výrobky vznikají v keramické dílně místní základní školy.

Nabídka se pak odvíjí podle aktuálních témat jako jsou Vánoce nebo Velikonoce. „Celoročně nabízíme čerstvé medové perníčky a zákazníci se k nám pravidelně vrací pro domácí kostičky pro pejsky z celozrnné mouky,“ upozornila na stálou nabídku Žaloudková. „Práce v našem obchůdku přináší kromě radosti i řadu výzev. Snažíme se respektovat specifičnost této činnosti, kdy nejde o výkon, ale o proces zapojení lidí se zdravotním znevýhodněním do smysluplných aktivit,“ upozornila ředitelka centra.

Oblíbené produkty se dostávají i mimo Humpolec. "Každoročně se lidé s našimi výrobky setkávají například při příležitosti želivské pouti. Pravidelně se účastníme farmářských trhů v Humpolci. Velkému zájmu se těšila vloni na konci roku i prodejní výstava našich výrobků v muzeu," zavzpomínala Žaloudková.