Na stabilitu se nedalo spoléhat

„Stavba bytovky by celkem stála dvacet milionů korun. Takovou částku si v průběhu několika příštích let nemůžeme z obecního rozpočtu dovolit investovat. Navíc nemáme jistotu, že se nám podaří získat příspěvky z dotací,“ přiblížil Hovorka.

„A žádná technologie nám stoprocentně nezaručí, že dům zůstane na tak měkkém podkladu zcela stabilní,” pokračoval starosta.
Přípravné práce na stavbu bytového domu trvaly celý minulý rok. Spolkly na dvěstě tisíc korun.

Obec si nechala vypracovat projekt a připravovalo se územní řízení. Provedly se také vrty na zjištění pevnosti podkladu. Ty prokázaly, že pozemek je značně podmáčený.

Přemýšlelo se nad tím, jak vlhkou zem zpevnit. Obec také nechala zbourat bývalou kampeličku, místo které měla bytovka vyrůst.
Plánovanou výstavbu teď připomíná pouze díra v zemi mezi domy a zbytek zdi. Ta měla sloužit jako podpůrná stěna pro bytovku.

Raději se pustili do přípravy parcel

„Staveniště zarovnáme, zavezeme kamením a zeď opravíme, aby místo vypadalo trochu k světu,” doplnil Josef Hovorka.
Zájemci o bydlení si ale vrásky dělat nemusí. Místo bytovky teď v Obratani chystají šestnáct parcel pro rodinné domy. Ty vyrostou směrem
na Bezděčín.

„Nejprve musíme vykoupit všechny potřebné pozemky. Pak se pustíme do vyřizování projektové dokumentace. Dále přijde na řadu vybudování inženýrských sítí a příjezdové komunikace,” plánoval starosta.

Podle něj se v Obratani prozatím nebudou znovu pouštět do tak velkých soust jako byla výstavba bytovky.

„Raději se budeme soustředit na méně nákladnější věci, u kterých jsme si stoprocentně jisti, že na ně obecní rozpočet stačí,” uzavřel Josef Hovorka.