Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plicní léčebna se dostala do ztráty. Hledají se úspory

Humpolec – Léčebna tuberkulózy a respiračních onemocnění v Humpolci se dostala do finančních potíží.

16.11.2012 1
SDÍLEJ:

Plicní léčebna v HumpolciFoto: Archiv léčebny

V průběhu roku se razantně snížil počet pacientů, což společně se zpožděnými platbami od zdravotních pojišťoven způsobilo ke konci září propad příjmů přibližně o dva miliony korun.

Léčebna je městskou příspěvkovou organizací. Humpolecká radnice proto chystá pro příští rok úsporný provoz.

O konkrétních opatřeních budou radní rozhodovat začátkem prosince. „Pokud by se dostala do ztráty, která by nebyla kryta rezervním fondem opakovaně, ze zákona musí zaniknout. Uvidíme, jaká bude situace na konci roku, zařízení má u zdravotních pojišťoven velké pohledávky," řekl starosta Jiří Kučera.

Na pokles počtu pacientů podle starosty může mít vliv také celkový úbytek onemocnění dýchacích cest v zemi. „Podobných léčeben bylo v Česku patnáct a zbylo jich sedm," uvedl Kučera.

Ředitel léčebny a primář Tomáš Drasnar má ale na úbytek pacientů jiný názor. „Počet chorob respiračního traktu neklesá, ale vývojem medicíny se dají některé řešit ambulantně. Také bych řekl, že počet pacientů ovlivnilo navýšení poplatků za pobyt v nemocnici ze šedesáti na sto korun a mimoto i krize. Někteří lidé raději z finančních důvodů marodí doma, než aby se nechali hospitalizovat," soudí ředitel Dras᠆nar.

Možností je také pronájem léčebny

Radnice má podle Kučery zájem léčebnu udržet. „Variant je víc. Lze snížit výdaje, šetřit na energiích, možná je i změna některých lůžek na lůžka následné péče," řekl starosta s tím, že ubudou-li nějakému zdravotnickému zařízení pacienti, jako tomu je u humpolecké léčebny, ubudou i platby od pojišťovny, a tím poklesnou příjmy.

„Problémem těchto veřejných služeb je to, že ani v případě menšího využití lůžek nemohou redukovat sílu zdravotnického personálu, jehož počet je součástí smlouvy s pojišťovnou. Zde se tedy uspořit nedá," vysvětlil humpolecký starosta.

Další vývoj naznačí podoba rámcových smluv s pojišťovnami, která má být známa do konce měsíce. Pokud by se nalezení úspor nezdálo reálné, je podle Kučery ve hře i varianta pronájmu nějakému silnějšímu subjektu, který by léčebnu dále provozoval.

„Lze v této souvislosti uvažovat o bývalé nemocnici stojící v sousedství léčebny, která má lůžka následné péče. Zařízení provozuje společnost Vysočinské nemocnice, s níž bychom mohli uzavřít případnou smlouvu. Ve výběrovém řízení, které by bylo vypsáno, se ale mohou objevit další subjekty," doplnil starosta Kučera.

Místních je málo

Podle něj by bylo nelogické, aby město provozní ztráty pokrývalo ze svého rozpočtu. Zařízení podle starosty nemá jen místní charakter. Přímo z Humpolecka je tam maximálně pětina pacientů, ostatní jsou z celé země. Léčebna má kapacitu 80 lůžek, obložnost se pohybuje kolem tří čtvrtin.

Na Vysočině byla léčebna respiračních onemocnění vedle Humpolce také na Buchtově kopci, kde působila jako součást nemocnice v Novém Městě na Moravě. Tamní sanatorium bylo zrušeno kvůli nízkému počtu pacientů i špatnému technickému stavu budov ke konci roku 2011.

Autor: Dominika Dufková, ČTK

16.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení