Mohlo by se zdát, že členové Petrova cechu se s rekreanty nebudou mít zrovna dvakrát v lásce, ale Deníkem oslovení rybáři i plavci se shodli, že problémy mezi sebou nemají. Naopak jsou k sobě prý tolerantní.

„Žádný konflikt jsem nezaznamenal. Myslím si, že rybáři jsou ohleduplní, a to samé ta druhá skupina," řekl předseda pacovských rybářů Karel Síbrt. Jeho slova potvrdili i Marta Konečná a Petr Chalupa z Havlíčkobrodska, kteří si v těchto dnech užívají dovolenou na Pelhřimovsku.

„O víkendu jsme se byli koupat v lomu v Horní Cerekvi a u Stráže. S rybáři jsme se setkali na obou místech, ale nikde nám nevadili a do vlasců jsme se rozhodně nezamotali," řekl se smíchem Petr Chalupa.

Povolenky nyní žádají hosté

Každý, kdo chce začít rybařit, se neobejde bez takzvané povolenky. Tu místní rybářské organizace vydávají většinou v prvních měsících nového roku.

„Známky, a s nimi vždy i prodej povolenek, vydáváme do konce února. Pokud mají o povolenky zájem hosté, mohou se domluvit s naším účetním panem Jaroslavem Princem. Mezi nejoblíbenější rybářské lokality na Pacovsku patří jednoznačně rybník Valcha a poté řada potoků, které jsou využívané především pro pstruhový lov, " přiblížil Karel Síbrt. Ten zároveň dodal, že i přes nedávný déšť je trápí zhoršená kvalita vody. „Od Vodice je voda silně znečištěná. K její lepší kvalitě by tam rozhodně přispěla čistírna odpadních vod," přemítal Síbrt.

Pacovští rybáři letos vydali zhruba 211 povolenek. „V letních měsících už tradičně zaznamenáváme zájem ze strany turistů, takzvaných hostů. Počítám, že v srpnu vydáme dalších padesát povolenek," dodal Jaroslav Princ.

Humpolečtí rybáři z Českého rybářského svazu vydávali povolenky organizovaně v prvních čtyřech měsících roku, tedy do dubna. Kdo by měl o povolenku zájem teď, musí podle předsedy Českého rybářského svazu Místní organizace Humpolec Jaromíra Slavíka za příslušným výdejcem.

Humpolecko má hned dva, pro rybník Hadina je to Milan Němec a pro ostatní Luboš Kuchař.

Trofejní úlovky

Právě Hadina je podle Jaromíra Slavíka pro rybáře nejoblíbenější, právě proto, že úlovek je téměř zaručen. „Na Hadinu si může koupit povolenku každý, i ten, kdo není členem Českého rybářského svazu. O trofejní úlovky tam rozhodně není nouze," vysvětluje Slavík.

Jednoznačně nejoblíbenějším rybníkem na Počátecku je podle místní organizace Českého rybářského svazu rybník Valcha.

„Dlouhou dobu byla Valcha jediný revír, který jsme tu měli. Pak přibyl Tovární rybník, ale po loňské rekonstrukci Valchy se rybáři zase vracejí tam," vysvětlil jeden z členů místní organizace Českého rybářského svazu.

Počet rybářů, kteří si na Humpolecku kupují povolenky se podle Slavíka příliš nemění. „Žádný úbytek nebo nárůst v nákupu povolenek jsme nezaznamenali, většinou si je kupují pořád ti stejní rybáři," dodává. Na Valše se každoročně v květnu pořádají závody, kterých se už tradičně zúčastní téměř sedmdesát místních rybářů.

Stejnou situaci zaznamenávají i na Počátecku. Ročně prodají zhruba kolem stovky povolenek, z toho přibližně dvacet procent tvoří povolenky krátkodobé, které si kupují rybáři, co přijedou na dovolenou. Ceny povolenek se liší podle toho, zda je kupující člen Českého rybářského svazu, také v závislosti na době, na kterou povolenku kupuje, na jakém území nebo revíru chce lovit nebo také podle věku.

To využívá také Kristián Koníř z Horní Cerekve, který spadá do kategorie z názvem mládež 16 až 18 let a povolenku má oproti dospělým rybářům téměř o polovinu levnější.

„Mít povolenku se určitě vyplatí, chodím rybařit většinou o víkendu a porybný mě kontroloval už mnohokrát," vysvětluje s tím, že kromě domácího revíru jezdí občas s kamarádem chytat i na vzdálenější Sedlici a to především kvůli sumcům.

„Zůstáváme i několik dní, a lovíme hlavně přes noc, protože na sumce se chodí jen v noci. To se pak vyplatí povolenka dvoudenní nebo i týdenní," vysvětluje.

Tereza Konířová, Alexandra Knapová