Ty mají dosud v rámci tělesné výchovy. Důvodem je úprava státního rozpočtu. Peněz na neinvestiční výdaje škol, kam patří i kurzy plavání, je méně. Oproti loňsku vláda příspěvky snížila téměř o pětadvacet procent.

Základní plaveckou výuku v pelhřimovském bazénu v současné době absolvuje i 95 žáků z 3. a 4. tříd Základní školy Komenského v Pelhřimově.

„Děti jsou s plaváním spokojené, v bazénu se jim líbí. Ovšem jak to bude příští školní rok, je ve hvězdách. Plavání platíme z provozního rozpočtu. Pokud jeho peníze budou opět snížené a město nás nepodpoří, tak s plaváním končíme," konstatoval ředitel Základní školy Komenského Martin Skořepa.

Na kritickou situaci, kdy by děti školou povinné přestaly navštěvovat plaveckou výuku, poukazuje i ředitel Plavecké školy Delfín v Pelhřimově Zdeněk Štěpánek.

„Nechceme, aby skončila plavecká výuka. Jsme pro její zachování. Školství a vůbec vzdělání dětí máme ve svých rukou, a proto nesmíme dovolit, aby výuka zanikla. Při plavání děti zapojují celé svalstvo těla. Jejich vývoj je pak synchronní," upozornil ředitel.

Místo plavání sázení brambor

Výuka v plavecké škole, která zahrnuje dvacet lekcí a platí ji škola,  stojí 1 600 korun. Delfín vede i předplavecký výcvik pro nejmenší děti z mateřských škol. Deset lekcí vyjde na 570 korun. 

„Jsem si vědom, že dnešní doba je velmi složitá, ale proč tedy město budovalo bazén s tak pěkným zázemím, když ho pak nebude téměř nikdo využívat. To tu pak můžeme sázet brambory," neskrýval rozhořčení Zdeněk Štěpánek.

Ke snaze podpořit návštěvy dětí v bazénu se přidal i hejtman Jiří Běhounek. „Děti začínají být totálně pohybově neschopné, pokud už nebudou mít ani trénink plavání, čeká nás fyziologická katastrofa. Chtěl bych proto apelovat na ředitele základních škol, aby plavání začlenili do svých školních vzdělávacích programů, a také aby to zohlednila školská komise," uvedl hejtman.

Dojíždí do Brodu nebo Hradce

O tom, že plavání ve 3. a 4 . třídách základních škol  nebude hrazeno, hovořili na svém posledním zasedání  i pelhřimovští zastupitelé.

„Nově to bude na rozhodnutí školy nebo rodičů, takže se dá předpokládat snížení účasti dětí i v pelhřimovském bazénu. Celý problém budeme v nejbližší době projednávat. Už nyní je město ochotné podílet se na zachování plavání dětí ze základních škol," zdůraznil pelhřimovský starosta Leopold Bambula.

Ten také nastínil další problém, kterým je úbytek dětí, které do pelhřimovského bazénu v rámci školní výuky dojíždějí. Například děti z Počátek, Kamenice nad Lipou nebo Žirovnice jezdí do bazénu do Jindřichova Hradce a školáci z Humpolce zase do Havlíčkova Brodu.

„Starosty těchto měst navštívím a promluvím s nimi o důvodech, proč jejich školy jezdí plavat jinam než do Pelhřimova," dodal starosta.

Služby plavecké školy aktuálně využívá 1500 dětí. Kdyby ovšem do Pelhřimova jezdily i školy z okolních, již výše zmiňovaných měst, bylo by jich rázem o tisícovku více.

„Tento školní rok jezdí 59 dětí ze základní školy a okolo dvaceti dětí z mateřské školy do bazénu do Jindřichova Hradce. Bazén je blíže a nabídli nám tam výhodnější podmínky," řekl zástupce ředitelky Základní školy v Žirovnici Pavel Masopust.

„Myslím si, že podmínky jsou všude úplně stejné. Vím, že mezi bazény je určitá rivalita. Mohu ale říci, že finance, které se vybírají na plaveckou výuku u nás a v okolních bazénech jsou srovnatelné," uzavřel Zdeněk Štěpánek.

Alexandra Knapová, Jan Mazanec