Když jsme u rozvoje, máte se vůbec kam rozrůstat?

Teď řešíme stavební parcely. Lidé se na ně ptají, chtějí tady stavět, ale bohužel nemáme pozemky. Chtěli bychom, aby se nám v dohledné době podařilo najít parcely alespoň pro čtyři rodinné domy.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkChtějí tady stavět?

Ano, zájem je poměrně velký. Myslím si, že kdyby se nám jich podařilo připravit víc, tak bychom je prodali. Navíc bychom k nám přitáhli více lidí, což by bylo skvělé.

Zaujalo mě, že průměrný věk se v Píšti dlouhodobě pohybuje kolem čtyřiceti let a obec příliš nestárne.

To je pravda. Sice tady máme hodně seniorů, ale zároveň i hodně dětí, takže pak z toho vzniká krásný průměr. (úsměv) Na to, že jsme malinká obec, máme kolem patnácti dětí.

Vraťme se zpět ke Švihovu. Má kromě vlivu na rozvoj vaší obce ještě nějaké dopady?

Máme třeba problém s pitnou vodou, protože obec nemá vlastní zdroj. Lidé jsou odkázaní na vlastní studny a v ochranném pásmu jsou zakázané veškeré vrty. Snažíme se teď získat povolení na vrt pro celou obec, vybudovat vodovod a zásobování obce pitnou vodou. Je tam ale problém s penězi, tak doufáme, že získáme nějakou dotaci. Třeba by nám v tom mohl pomoci i fakt, že jsme právě v ochranném pásmu. Další věc je pak zákaz vstupu. K přehradě se vůbec nesmí, takže nějaké procházky k vodě nepřichází v úvahu.

A co dálnice. Máte problém s hlukem?

My už jsme zvyklí, ale když někdo přijede na návštěvu, tak ji slyší. Kór teď po kůrovcové kalamitě, kdy se vytěžila většina lesů a hluk z dálnice se znásobil.

Neplánujete zažádat o stavbu protihlukové stěny?

Před časem jsme nad tím přemýšleli, ale pak o ni zkoušely žádat sousední Hořice, které jsou dálnici ještě blíž, a neuspěly, takže jsme to nakonec ani nezkoušeli. Mnohem horší než hluk je ale nepořádek.

Jak to myslíte?

V příkopech podél dálnice se válí spousta sáčků z McDonaldu, petlahve a podobně. Je vidět, že je to od řidičů, ne místních. Naštěstí ale máme aktivní dobrovolné hasiče, kteří se každoročně přidávají k akci Čistá Vysočina a starají se o to, aby se nám tady žilo o něco lépe. Navíc se zapojují i dětí, což je podle mě velmi důležité. Mají skvělý vzor a vidí, jak se nemají chovat.