Vzniku stezky napomohla covidová pandemie. „Všechno je zavřené, lidé se nemohou moc potkávat a děti se doma nudí. Vím to z vlastní zkušenosti, protože jsem učitelka. Spolu s hasiči jsme se proto rozhodli vymyslet něco, co jim ty dny zpestří a bude povolené i v této době,“ uvedla autorka stezky Martina Jelínková.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkStezku si totiž může projít každý sám, podle toho, jak bude mít čas. Začíná v místní části Vranice a končí na píšťském hřišti. „Vytipovali jsme místa, kde není takový provoz. Děti se tam tak mohou bez obav pohybovat,“ podotkl její manžel, starosta Píště Josef Jelínek.

Celkem účastníci ujdou zhruba kilometr a půl. „Myslím si, že i pro děti je to úplně v pohodě. A co je důležité, ačkoli stezka vede přírodou, bez problémů ji projdou i rodiče s kočárkem,“ doplnila Jelínková.

Trasa plná pohádek i botanických zajímavostí má dvě úrovně, podle věku účastníků. „Na začátku si vezmou list s křížovkou, kde jsou otázky dvojího typu. Menší děti je mají označené vodníkem, větší sovou,“ přiblížila Jelínková.

Hádanky a tajenka

Na celkem deseti stanovištích na děti čekají informační tabulky s úkolem nebo hádankou. „Starší musí například zodpovědět otázky týkající se nedaleké vodní nádrže Švihov, menší pak musí vyjmenovat sedm trpaslíků, zazpívat písničku nebo předvést zvuky zvířat. Myslím si, že se u toho i zasmějí,“ přemítala Jelínková.

Z postupně získaných odpovědí jim vyjde tajenka. „Za odměnu jsme jim pak připravili pamětní list a bonusové otázky, které jsme rozmístili na závěr různě po hřišti,“ popsala Jelínková.

Zábavně naučnou stezku zprovoznili na Velikonoce. „Věděli jsme, že sem přijede hodně chalupářů s dětmi. Navíc bylo i hezké počasí, což nám nahrávalo,“ zavzpomínala Martina Jelínková.

Jak se zdá, dítka tento počin opravdu baví. „Na konci máme knihu, kam nám píší vzkazy nebo kreslí obrázky a zatím máme jen kladné reference. Někteří nám dokonce píší, že stezku chtějí projít víckrát, protože je to velmi baví, a že těší se na další,“ pochvalovala si Jelínková.

Je proto velmi pravděpodobné, že se v budoucnu dočká obměny. „Bude to nejspíš o letních prázdninách. O tom, jak konkrétně bude vypadat, jsme ale zatím nepřemýšleli,“ dodala s úsměvem Jelínková.