Mezi místními dominuje název Vojslavický most, v odborné literatuře naleznete neoficiální označení Dvojmost u Píště. Mapy na Googlu dokonce uvádějí název Hořický most podle obce, kde je nejbližší sjezd z dálnice.

Rarita, která nemá v Česku obdoby, je vzdálena asi patnáct kilometrů od Humpolce směrem na Speřice, Koberovice a Vojslavice. Spodní most ze čtyřicátých let dvacátého století, původně zamýšlený jako dálniční, se v současné době využívá pouze jako místní komunikace mezi Vojslavicemi a  Píští. Most přímo nad ním byl vystavěn v sedmdesátých letech a je součástí dálnice D1.

Mohou za to normy

O stavbě dálnice z Prahy přes Brno až na Podkarpatskou Rus bylo rozhodnuto v říjnu 1938. Během vrcholících příprav však došlo k okupaci nacisty, což se na průběhu stavby výrazně podepsalo. Stavební práce sice započaly v květnu 1939, ale dálnice byla zkrácena jen na trasu Praha-Brno-slovenská hranice.

Po napadení Sovětského svazu Německem v roce 1941 byla nakonec výstavba zakázána. K obnově došlo po válce, ale v roce 1950 došlo k definitivnímu zastavení stavby československých dálnic. Až nárůst automobilového provozu v 60. letech přinutil vládu k obnovení dálničního projektu.

Jenže u Vojslavic museli nově řešit podstatný technický problém. „Šestiprocentní klesání dálnice k původnímu mostu už nebylo podle tehdejších norem, dovolujících klesání i stoupání jen do čtyř a půl procent, přípustné. Nad původním mostem tedy postavili nový ocelový most, využívající částečně nosné konstrukce původního mostu, ale s mostovkou o dvanáct metrů výše. Tím bylo klesání dálnice k mostu sníženo na čtyři celá dvě desetiny procenta," podotkl dálniční historik Václav Lídl.

Unikátní dvojmost u Píště se tak postupně neplánovaně stal oblíbenou turistickou atrakcí. Je skutečně zvláštní pocit stát na spodním mostě, kudy vede úzká a  málo frekventovaná silnice, takže je zde ještě hodně prostoru na zaparkování auta a  procházení chodců. Člověk tak může nad sebou poslouchat hukot dálniční dopravy a  zároveň pod sebou sledovat tekoucí řeku Želivku.

„Musím říct, že dvojmost je pro turisty opravdovým lákadlem. Hlavně motorkáři se tu často vyptávají místních na cestu," potvrdil zájem o tamní raritu starosta Vojslavic Michal Kubát.

Aneta Slavíková