Podle jeho odhadu ceny oproti loňskému roku stouply asi o deset procent a stoupají dál. „Dřív jsem pravidelně objednával z jednoho internetového obchodu, teď se ale v cenách e-shopy předhánějí a tak čekám na nějakou výhodnou koupi,“ svěřil se muž z Pelhřimova. U obchodů porovnává ceny včetně dopravy a vybrané granule kupuje na čtvrt roku dopředu.

 Když v prosinci loňského roku objednával zásoby, pro oba jeho čtyřnohé parťáky vyšlo tříměsíční krmení lehce nad deset tisíc. Za nedávný březnový nákup si musel necelých osm stovek připlatit. „Když jsem teď platil bezmála jedenáct tisíc, bylo mi těžko. Nebudu ale na psech šetřit, jsou to členové rodiny,“ doplnil Koudela.

Že ceny krmiv rostou potvrdili Deníku například v prodejně SuperZoo v jihlavském nákupním centru Aventin. „Ano, ceny vzrostly, snažili jsem se je ale zvedat postupně, takže nešlo o žádný prudký nárůst. V poslední době pozoruji spíš vyšší zájem o kvalitnější a dražší krmiva, lidé za svoje mazlíčky rádi zaplatí. Myslím si, že mnozí utrácí ještě víc peněz než třeba před rokem,“ srovnávala manažerka prodejny Barbora Marková.

U části chovatelů je ovšem všudypřítomné zdražování důvodem přechodu na ekonomičtější variantu krmiva, všiml si Daniel Sedlák z jihlavské prodejny Lord Basset. „Od koronavirové krize u nás vzrostly ceny krmiv asi o patnáct procent, od války na Ukrajině o dalších patnáct. Přechod k levnějším variantám pozorujeme asi u každého desátého zákazníka. Na druhou stranu, odklon od lepších značek není nikterak zásadní,“ přiblížil změny na Vysočině Sedlák.

Průjmy, zácpy, zvracení, onemocnění kostí a kloubů, ledvin, zhoršená kvalita srsti či obezita. To jsou podle jihlavského veterináře Františka Kostky nejčastější obtíže spojené se špatným stravováním nebo nekvalitním levným krmivem. Potřebné informace, čím psy a kočky krmit, jsou přitom podle něj veřejně dostupné a je jich dostatek. „Vyplatí se přijímat rady zkušenějších chovatelů a veterinářů, ověřovat si zdroje a zjišťovat, co je pro mé zvíře nejlepší,“ poradil Kostka.

Také on vypozoroval, že většina lidí na svých mazlíčcích ani v době zhoršené ekonomické situace nešetří. „Naprostá většina majitelů se snaží dopřát svým zvířecím kamarádům to nejlepší. Snaha ušetřit je na druhou stranu přirozená a ne pokaždé musí být nutně ke škodě věci. Vždy záleží hlavně na tom, které krmivo vyhovuje konkrétnímu zvířeti,“ vyjádřil se veterinář Kostka.

Na chyby ve stravování zvířat přesto neustále naráží veterinární správa. „V oblasti ochrany pohody zvířat jsme v České republice provedli v loňském roce více než 6700 kontrol,“ zmínil mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. U zájmových zvířat, jako jsou psi, kočky nebo terarijní či akvarijní zvířata, objevili podle Majera nedostatky u dvaatřiceti procent kontrolovaných. Kromě omezování výživy patřily mezi nejčastější prohřešky nevhodné podmínky chodu, nezajištění veterinární péče nebo nedostatečné zabezpečení proti úniku.

Příklady cen krmiv

  • SuperZoo
  • Rasco Premium Adult Large 67 Kč/kg
  • Prospera Plus Sensitive 80 Kč/kg  
  • Ontario Adult Medium Fish & Rice 97 Kč/kg  
  • Lord Basset
  • Brit Premium Dog by Nature Adult 70 Kč/kg
  • TOW Sierra Mtn. Canine 122 Kč/kg
  • N&D Ocean Dog Adult M/L Salmon & Cod & Melon 205 Kč/kg

LUCIE BURIANOVÁ