VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pelhřimovští školáci se v nemocnici už doktora bát nebudou

Pelhřimov – Doktora se nebojíme – mohou už říct děti, které se školou letos nebo v minulých dvou letech navštívily dětské oddělení pelhřimovské nemocnice. Samy si tam vyzkoušely práci lékařů a sester a něčemu se přiučily.

25.5.2013
SDÍLEJ:

Figuríně Cecilce, kterou má pelhřimovská nemocnice zapůjčenu, se školáci mohou podívat do bříška i do krku. Kromě toho si také změří tlak, dozvědí se něco o první pomoci a prohlédnou si lůžkové oddělení a herny, které dětem zpříjemňují pobyt v nemocnici.Foto: Deník/Dominika Dufková

Pelhřimovská nemocnice je členem sítě Nemocnic podporujících zdraví, tedy programu Světové zdravotnické organizace. V rámci něho se sestra z dětského oddělení Pavlína Fridrichovská, která je koordinátorkou aktivit pro podporu zdraví v nemocnici, pustila s lékařkou Andreou Janouškovou do organizace vzdělávací akce pro prvňáčky. Jmenuje se Doktora se nebojíme, aneb s úsměvem do nemocnice.

„Děti se v rámci ní dozvědí něco o první pomoci, přičemž důraz klademe hlavně na prevenci úrazů. Také si tu mohou kromě jiných lékařských pomůcek osahat fonendoskop a vzájemně si poslechnout srdíčko, bříško a plíce. Kde se v lidském těle nachází třeba žaludek, to zjistí s pomocí figuríny Cecilky, které se mohou děti do bříška podívat," popsala Pavlína Fridrichovská, s čím se při návštěvě nemocnice prvňáčci setkají.

Soutěží, kdo slepí kostru dříve

Nemine je ani soutěž, při níž se žáci rozdělí do tří skupin a společnými silami se snaží co nejrychleji slepit kostru, kterou si pak odnesou s sebou do školy.
„Nás to tady bavilo, nemáte pro nás ještě nějakou soutěž, ptají se děti, když se asi půl druhé hodiny trvající návštěva chýlí ke konci. Líbí se jim tu a dobře se baví. Paní učitelky nám pak navíc potvrzují, že si školáci poznatky z nemocnice pamatují lépe, než kdyby látku probírali ve škole," mluvila sestra o tom, jaký příznivý ohlas návštěvy mají.

Loni se svou třídou navštívila nemocnici i Blanka Bartošková. „Děti byly nadšené. Vidí většinou nemocnici, jen když jsou nemocné, a to nikdy není příjemné. Takhle se s lékaři aspoň setkaly při jiné příležitosti, mnohé si samy zkusily, třeba si změřily tlak a něco zajímavého se dozvěděly. V první třídě jsme člověka probírali jen zevrubně, více se mu věnujeme teď ve druhé a pořád si hodně pamatují," ocenila učitelka druháků ze Základní školy Na Pražské v Pelhřimově možnost, kterou před rokem dostali. Vzala by děti podle svých slov hned na další návštěvu, kdyby se pořádaly i pro další ročníky.

Projekt se podle Fridrichovské rok od roku rozšiřuje, ale zatím se vztahuje jen na prvňáčky. „První rok jsme vše teprve zkoušeli a pozvali jsme dvě třídy ze základní školy Na Pražské, další rok už čtyři třídy, tedy dvě základní školy, a letos poprvé všechny čtyři, to znamená osm tříd prvňáčků. Čtyři se tu vystřídaly v dubnu, v květnu zatím tři. Poslední přijde jednatřicátého," sdělila Fridrichovská.

Jen není-li infekční

Jak sestra dodala, součástí návštěvy je rovněž prohlídka oddělení, která se však definitivně domlouvá se školou vždy ještě dva dny předem, aby nebylo oddělení infekční, takže maminky, které z tohoto měly strach, mohou být klidné.

Projekt Doktora se nebojíme, aneb s úsměvem do nemocnice chválí i náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Jitka Dejmková. „Každý pacient, který přichází do nemocnice, má určitá očekávání, často obavy. Ty odstraní profesionál – zdravotník, pokud ho podrobně a vhodně seznámí se vším, co ho čeká, vysvětlí další postup a podobně. Nejčastěji se nemocničního prostředí bojí děti. Právě ony si zaslouží specifický přístup a takovou komunikaci, která odpovídá jejich věku a chápání. Při této návštěvě se dětem v nemocnici velice líbí. Pavlína Fridrichovská jim svým projektem opravdu ukázala, že doktora se bát nemusí a v nemocnici je také legrace," podotkla Dejmková.

Autor: Dominika Dufková

25.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek, lídr hnutí ANO na Vysočině

Hnutí ANO nevyhrálo pouze ve 23 obcích

Zpěvačka Lenka Dusilová.

Do města rekordů se sólovým vystoupením zavítá Lenka Dusilová

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení