Na většině úřadů na Pelhřimovsku ale lze platit pouze hotovostí. Plátci poplatků s sebou tedy často musejí mít poměrně velkou sumu peněz. A to se mnohým nelíbí.

„Věčně u sebe nosím jen drobné peníze a bankovky nechávám na svém účtu. Placení kartou na městském úřadě bych jednoznačně uvítal. Určitě by to bylo daleko jednodušší," uvedl Tomáš Štrobl z Pelhřimova.

Na pelhřimovském městském úřadě lze zatím všechny poplatky platit jen hotovostí. Ti, kteří by ale před hotovostní platbou dali raději přednost platbě kartou, se této možnosti dočkají už v tomto roce. „Možnost platit kartou by᠆chom rádi zprovoznili už letos. A chceme, aby se tímto způsobem poplatky daly platit nejen na pokladně, ale i přímo na jednotlivých přepážkách. Až to zavedeme, půjdou takto platit všechny poplatky napříč službami úřadu," nechal se slyšet tajemník pelhřimovského městského úřadu Jan Machyán.

Například v Humpolci už se podle slov tajemníka tamního městského úřadu Jiřího Fialy na úřadě kartou platí několik let. „Veškeré poplatky u nás na úřadě zaplatíte kartou na pokladně. Vycházíme tak vstříc klientům, pro které se tímto platba urychlí. Navíc v dnešní době, kdy máme také bezkontaktní kreditní karty, to funguje opravdu skvěle," řekl Fiala.

Platby kartou jsou výhodné i pro úřad samotný. „Při platbách kartou se na pokladnách nedrží tak velké částky, nemusí se s penězi neustále běhat do banky. A dobře se nám to páruje i v účetnictví," popsal tajemník úřadu.

Kupříkladu v Pacově o zavedení možnosti platit na tamním městském úřadě kartou uvažovali před několika lety, od úvah ale ustoupili. „Zatím se u nás na úřadě kartou platit nedá a v současné době o tom ani nejednáme. Ze strany klientů totiž tento požadavek není," vysvětlil tajemník městského úřadu v Pacově Václav Krejča.

Podobná situace jako v Pacově je momentálně i v Červené Řečici. Podle slov starostky města Zdeňky Bečkové o této možnosti zastupitelé města zatím nejednali, rozhodně by se tomu ale nebránila a reálně by to podle ní v budoucnu bylo možné.

„Myslím, že možnost platit na úřadě kartou se vyplatí i v menších městech. Zvláště mladší generace je zvyklá takto platit. A když to jde v restauracích, tak proč ne na úřadě. Navíc pro lidi je to výhodné. Nemusejí při sobě nosit tak velkou hotovost a úřadu je jedno, jak obyvatelé zaplatí," uvedla starostka Červené Řečice.

Karolína Hovorková