Je jím zámek na petlici dveří hotelu Rekrea, v němž se dvě stovky špičkových specialistů z celé republiky dosud pravidelně setkávaly.
Jiná větší ubytovací kapacita v Pelhřimově není k mání, špičkoví operatéři by neměli přes noc kam složit hlavu.

Sobota chybí

„Ubylo nám sobotní dopoledne, museli jsme nahustit program do jediného dne. Tolik přednášek jako obvykle nestihneme. Zásadní témata ale rozebereme,“ řekl Karel Křikava mladší, zástupce primáře pelhřimovské chirurgie s tím, že úroveň programu přesunem do KD Máj neutrpí.
A letošní témata? Dopoledne se bude hovořit o náhlých břišních příhodách. „Na tyto otázky jsem osobně zvědavý nejvíce, už kvůli své
specializaci. Během dopoledne vůbec zazní spousta hodnotných názorů. Zároveň považuji za užitečné porovnat naše postupy se zkušenostmi kolegů z jiných měst,“ podotkl Křikava.

Promluví i hostitelé

Po obědě přijde na řadu diskuze o poranění předloktí a ruky. Závěrečná dvouhodinovka nastolí další odborné poznatky či zajímavosti.
K přednáškovému pultíku přistoupí kromě přednostů z fakultních nemocnic či klinik také pelhřimovští lékaři. Slovo si vezmou rentgenologové, příspěvek chystá i chirurgický a ortopedický tým.

Stranou nezůstanou ani zdravotní sestry. Ty mají vlastní odborný program v radničním zasedacím sále. Dnešní seminář může mít svým způsobem zvláštní příchuť pro Jiřího Běhounka.

Vítěz voleb slouží

Vyhlášený ortopéd, který před necelým měsícem vyhrál krajské volby a za týden se dost možná stane vysočinským hejtmanem, na jednání přijde stále jako primář pelhřimovské ortopedie.

A mezi pozvanými čestnými hosty je i dosavadní představitel kraje, Miloš Vystrčil. Běhounek to však bere s nadhledem.

„Já ještě žádný politik nejsem. Pořád chodím do práce, operuji. Na chirurgickém dnu se rád objevím, více než úvodní hodinku ale nestihnu. Až do nedělního rána sloužím na ambulanci,“ vysvětlil primář Běhounek.

Křikava se již nyní zaobírá prvními myšlenkami na jubilejní patnáctý ročník akce. Ročník s velkým otazníkem.

„Hrozně rádi bychom zůstali v Pelhřimově. Stěhovat se nám příliš nechce, má to tady obrovskou tradici,“ poznamenal chirurg a pořadatel.

Rovněž pelhřimovský starosta, který také zasedne mezi čestnými hosty, by „pouštěl“ chirurgické dny jinam jen nerad. „Tato akce k našemu městu nerozlučně patří. Jenže s tím, že tu nemáme velký hotel, těžko co uděláme,“ pokrčil Leopold Bambula rameny.

Křikava ale vzápětí dodal, že pokud nebudou pořadatelé moci počítat s hotelem Rekrea ani napřesrok, zřejmě jim nic jiného než přesun nezbyde.

Rustikal sjezdy umí

V souvislosti s tím se skloňuje hlavně hornocerekvický hotel Rustikal. Jak uvedla tamní provozní Karolína Bendeková, na akci tohoto významu by si troufli.

„Potřebné prostory i ubytovací kapacitu máme. Podobný zdravotnický kongres jsme ostatně již hostili, nebyl by to problém,“ připomněla Bendeková školení specialistů na chemoterapii. Zároveň dodala, že žádné jednání s pelhřimovskými chirurgy se zatím neuskutečnilo.