Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pelhřimovskou farnost ještě před poutí čeká rošáda s vikáři

Pelhřimov – Mladý vikář Vojtěch Vágai, který působí již několik let v římskokatolické farnosti v Pelhřimově a má zde navíc také na starost budování projektu pastoračního centra, odejde v polovině srpna do jiné farnosti.

8.7.2016
SDÍLEJ:

PelhřimovFoto: DENÍK/Vilém Doležal

Není to však rozhodnutí jeho, nýbrž českobudějovického biskupství, pod které pelhřimovská farnost spadá.
Do Pelhřimova Vágai nastoupil zhruba před čtyřmi roky. „Vždycky člověka mrzí, když opouští nějaké místo. Každá změna je krok do neznáma a v mém případě je to hlavně proto, že už mám tady v Pelhřimově nějaké zázemí. Na druhou stranu beru odchod do Prachatic jako výzvu," popsal své pocity z blížícího se odchodu z Pelhřimova Vojtěch Vágai.

Dodal také, že od diecézního biskupa Vlastimila Kročila je to navíc projev velké důvěry, když ho posílá jinam. Vikář Vojtěch Vágai, kterého v Pelhřimově nahradí novokněz Martin Brácha, přesune své působení do zmíněných Prachatic.

„Budu tam spravovat diecézní centrum života mládeže. A současně tam budu pracovat jako vikář," informoval Vágai.

Prozradil, že diecézní centrum života mládeže je specifické místo. „Těchto míst, kde se věnují pastoraci mládeže a kam mladí lidé přijíždějí na víkendové akce, je v České republice pouze šest," dodal Vágai.
Není však jediný, který se bude muset rozloučit s pel-hřimovským prostředím.

V polovině srpna, tedy ještě před pelhřimovskou bartolomějskou poutí, která letos připadá na neděli 28. srpna, neopustí faru vikář Vojtěch Vágai sám – stěhování z Pelhřimova čeká, a to již 14. srpna, také administrátora farnosti a vikáře Jaromíra Stehlíka. Ten je le-tos v Pelhřimově devátým rokem. „Odchod z Pelhřimova zatím nijak neprožívám a ani se ho nebojím. 
S těmito změnami už tak nějak počítám. Je to život," řekl Jaromír Stehlík, který bude nově působit ve Vimperku.

Spolu s novoknězem Martinem Bráchou míří do Pelhřimova čtyřiapadesátiletý Vítězslav Holý, který působil patnáct let v čele římskokatolické farnosti 
a arciděkanství v Nepomuku, který sice leží v Plzeňském kraji, ale jinak patří pod Biskupství českobudějovické.

V posledním období zastával Vítězslav Holý post administrátora, v Pelhřimově převezme povinnosti 
po odcházejícím Jaromíru Stehlíkovi.

Takovéto přesuny knězů z farnosti do farnosti nejsou pouze v Pelhřimově. „Tyto změny jsou po celé českobudějovické diecézi. Biskup chce nastavit diecézi tak, aby fungovala. Řekl bych, že biskup má dostatečné předpoklady k tomu, aby odhadl schopnosti knězů a využil jejich zkušenosti a znalosti ještě lépe někde jinde," vysvětlil důvod těchto změn generální vikář českobudějovického biskupství David Henzl.

Plánování stavby pastoračního centra v Pelhřimově převezme po vikáři Vágaiovi právě David Henzl, který již v tomto jednání učinil nějaké kroky. „Projekt Pastorační centrum v Pelhřimově rozhodně nebude odchodem Vojtěcha Vágaie ohrožen," řekl Henzl s tím, že myšlenka zřízení tohoto centra v Pelhřimově pochází původně od Vlastimila Kročila, který se stal v roce 2015 diecézním biskupem.

Autor: Denisa Šimanová

8.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení