„Už se to prostě nedalo utáhnout. Otevření každého supermarketu bylo hrozně znát. Ačkoliv jsme dělali, co se jen dalo, tržby pořád strmě klesaly,“ zavzpomínal Dostál na těžké období, které uzavřela až petlice na dveřích vyhlášeného koloniálu.

Věří v český řetězec

Nejistotu nyní vstřebávají i maloprodejci v okolí autobusového nádraží. Zjara tam přivítá první zákazníky šestý supermarket ve městě. A nikde není psáno, že s desetikorunou nepůjdou pro košík právě ti, kteří dosud vytahovali z peněženky stokoruny v okolních krámcích.

„To víte, že netuším, co bude. Hlavně první měsíce ale asi budou hodně tvrdé,“ řekl majitel Potravin Na Zavadilce Zdeněk Červený, který spoléhá především na členství v národním řetězci prodejen Flop. „Díky pravidelným akčním nabídkám se dostaneme na konkurenceschopné ceny. Snad nás to udrží nad vodou,“ vyslovil přání podnikatel.

Z práce rovnou do nádražní masny

Důvod k obavám mají i řezníci. Součástí Penny marketu bude i masna. „Komplikace to určitě je. Hrozí totiž, že lidé z okolních vesnic si na cestě domů z práce nakoupí rovnou v marketu a k nám už nepůjdou,“ upozornil na strategickou polohu nového konkurenta známý uzenář Zdeněk Prokeš. Ten také nastínil možná protiopatření.

Tedy přizpůsobit se novým poměrům na trhu, klást důraz na přípravu specialit a projevit co největší vstřícnost. „Pokud by to přece nezabralo, asi by nám nezbylo než propustit polovinu zaměstnanců a v nejhorším případě úplně skončit. Ale to se snad nestane,“ dodal Prokeš.

Jak podotkl další z řezníků Bohumil Brázda, hrozící odliv zákazníků není tím jediným, co drobné živnostníky nyní trápí.

„Snad ještě větší potíže mám s drahými energiemi. Používám plyn i elektřinu, kvůli masu musí být stroje i chladicí skříně zapnuté nepřetržitě. Už za minulý rok jsem docela dost doplácel. A jestli ještě přijdu o tržby, mohu to zabalit,“ odtušil Brázda s tím, že rozhodnou první dva, tři měsíce po otevření nádražního marketu.

První padla lednice

Na elektřině hodlá šetřit i potravinář Zdeněk Červený. „Za měsíc teď utratím tolik, kolik se před osmi roky platilo za čtvrtletí,“ vypočítal živnostník. Kvůli tomu se raději zbavil jednoho z mrazicích boxů, v nutném případě odpojí i další spotřebiče. Propouštění prodavaček je až posledním bodem krizového scénáře. „Pořád věřím, že k nám chodí trochu jiný druh zákazníků, než jací vyhledávají velkoprodejny. Že tu pro nás zbyde místo,“ doplnil optimisticky Červený.

Živnostníci na druhou stranu nemohou spoléhat na pomoc zvenčí, jaké se občas dočkají krizí zaskočení velkopodnikatelé. „Můžeme nabídnout pouze to, co nabízí stát. V současnosti je to především podpora formou dotovaných vzdělávacích kurzů. Což maloobchodníci v tíživé situaci asi příliš neocení,“ nezapírala ředitelka okresní hospodářské komory Jana Vránová.