Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pelhřimovské gymnázium může opět nést Švecovo jméno

Pelhřimov – Pelhřimovské gymnázium by v budoucnu mohlo znovu nést jméno bývalého studenta, legionáře a národního hrdiny z první světové války, plukovníka Josefa Jiřího Švece.

15.11.2012 1
SDÍLEJ:

Josef Jiří ŠvecFoto: Archiv Jana Vlasáka

S touto myšlenkou přišel Sbor pro obnovu pomníku hrdinům od Zborova.

„Pelhřimovské gymnázium bylo po skončení první světové války pojmenováno právě po Švecovi. Název Gymnázium plukovníka Josefa Jiřího Švece se užíval do školního roku 1952/53, kdy skončily názvy „gymnázium" v celé republice. Poté byla podle sovětského vzoru budována jednotná škola v průběhu let s názvy jedenáctiletka, dvanáctiletka či střední všeobecně vzdělávací škola," popsal stručně historii Jan Vlasák, jednatel Sboru pro obnovu pomníku hrdinům od Zborova. Ten se domnívá, že by bylo pěkné, kdyby se tento takzvaný čestný název pelhřimovskému gymnáziu opět vrátil.  S touto myšlenkou souhlasí i ředitel gymnázia Aleš Petrák, ale její realizace prý bude muset počkat.

V Pelhřimově už má pamětní desku

„Jsem ve své funkci teprve krátce a musím přiznat, že mám k řešení spoustu v tuto chvíli důležitějších věcí, než je změna názvu školy," nechal se slyšet Petrák s tím, že snahy o přejmenování gymnázia už se jednou objevily a skončily umístěním Švecovy pamětní desky na budově dnešní střední průmyslové školy, kde dříve gymnázium sídlilo.

„Pan Vlasák už mě kontaktoval a tuto vizi opravdu nezavrhuji. Seznámil jsem s ní již i kolegy pedagogy a i oni se na tento nápad tvářili kladně. Až na to bude více času, budeme se tím zabývat podrobněji," přislíbil Petrák.

On jako ředitel gymnázia je totiž jediný, kdo může podat návrh, aby škola nesla čestný název po plukovníku Švecovi. „Návrh pak schválí zřizovatel, tedy kraj a potvrdit ho musí i ministerstvo školství," vysvětlil schvalovací proces Miroslav Pech, vedoucí odboru školství Krajského úřadu v Jihlavě.

Jak doplnil, to, zda se vedení gymnázia rozhodne do jména školy dosadit čestný název, záleží pouze na něm.

„Samozřejmě jsou tu ještě náklady spojené se změnou tiskopisů a razítek. Ty by si gymnázium uhradilo ze svého rozpočtu," zmínil Miroslav Pech.

Podle Jana Vlasáka Sbor pro obnovu pomníku hrdinům od Zborova řediteli Petrákovi v případě změny názvu nabídl na pokrytí těchto výdajů peněžní dar ve výši třiceti tisíc korun.

Autor: Nela Kyselová

15.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Libkovanka vsadila už při svém vzniku před deseti lety na zelenou.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení