Výročí oslaví ve čtvrtek slavnostním koncertem v 18 hodin v divadle. Oficiálně instituce jako čistě hudební škola vznikla 1. září 1939. Jak ale zmiňuje její současný ředitel Pavel Knězů, její myšlenka se rodila už mnohem dříve. „Bohužel se nedochovala kronika školy. Z historických pramenů ale víme, že se vznikem pěveckého sboru Záboj a dalších těles se objevila potřeba vzdělávání nových muzikantů, kteří se do té doby učili pouze po domácnostech," vysvětluje ředitel.

Podotýká, že škola a její žáci vždy spolupracovali s kulturními institucemi města – od ochotníků přes slavnostní události města až po vernisáže výstav.

S vývojem se nabídka školy postupně rozšiřovala: čistě hudební přestala být v roce 1962, kdy se otevřel výtvarný obor. O patnáct let později následoval obor taneční a tři roky poté spektrum završil literárně-dramatický obor.
Hudba je ale dodnes „základem" školy, tvoří asi 60 procent její činnosti.

Po několika stěhováních se před devíti lety konečně ustálila také druhá budova školy, a to v bývalé školce v ulici Antonína Sovy. Krátce předtím přešla instituce z kraje pod město.

Celková kapacita školy je naplněna, nyní se v ní vzdělává 620 žáků a studentů, další zájemce už musí vedení odmítat. „Jsme na tento zájem hrdí. Už jsem několikrát žádal o navýšení kapacity, ale ministerstvo školství to odmítá," vysvětluje Pavel Knězů.

Co škola alespoň může a chce udělat, je plán na otevření nového oboru. „S ohledem na vývoj v umění přemýšlím už delší dobu o multimediální tvorbě, při které se mísí digitální a hudební technologie, počítače a grafika," říká ředitel s tím, že co se týká vybavení, není to kvůli ceně technologií zrovna levný obor. Každopádně jeho absolventi se mohou uplatnit jako zvukaři, specializovaní grafici či dýdžejové.

Vzdělání ve škole zajišťuje 26 učitelů, řada z nich je sama známá ve svém uměleckém oboru. Stejně tak řada žáků v umělecké dráze pokračuje na konzervatořích a často se pak profesionálně uplatní hlavně ve velkých městech, a to nejen v tuzemsku – příkladem je třeba operní pěvec Vladimír Stejskal, který působí ve Vídni a zpívá po celém světě.

Výuku nevyužívají jen děti a mládež, ale škola poskytuje i celoživotní vzdělávání. Takto se zde třeba hře na trumpetu učil textař a kapelník Libkovanky Zdeněk Beneš.

Pelhřimovská ZUŠ se podobně jako ostatní školy účastní řady festivalů, přehlídek a soutěží. Na čtvrteční koncert jsou zváni hlavně žáci a jejich rodiče. Nepůjde jen o hudební událost, ale návštěvníci uvidí i „ochutnávky" z tanečního a literárně-drama-tického oboru a v prostorách divadla si prohlédnou výstavu výtvarného oboru.

Několik dat z historie školy

1862– svou činnost v Pelhřimově začal rozvíjet pěvecký sbor Záboj
1886 – při hasičském sboru vznikla městská kapela, kapelníkem byl sbormistr Záboje Josef Fabián
1906 – byla vytvořena komise, která chce zřídit „stálou disciplinovanou kapelu s řádně vzdělaným a placeným kapelníkem"
1907 – konkurz: kapelníkem je vybrán Antonín Láznička z K. Hory
1938 – průzkum z popudu sbormistra Záboje Jaroslava Dobrodinského, jaký je zájem o výuku hudby
1. září 1939 – založena Hudební škola, první ředitel: Bohumil Radáš
1949 – škola je zestátněna jako Městský hudební ústav
1961 – celostátně jsou ustaveny Lidové školy umění
1990 – nový název: Základní umělecká škola Pelhřimov

Výběr z koncertu

hudba – Astor Piazzolla: Café 1930, Bedřich Smetana: Vendulčiny ukolébavky, W. A. Mozart: Árie Zuzanky, Franz Liszt: Motivy z Božské komedie, George Gershwin: A Foggy Day
tanec – Světlušky, Maškaráda
literatura-drama – Pavel Šrut, Lenka Čurdová: Občané gothamští