Nikdo v nemocnici nepochybuje o tom, že se dobrá věc podaří. A to i navzdory dvouměsíčnímu zpoždění druhé etapy, která vyvrcholila čtvrtečním předáním druhé třetiny modernizované budovy.


„Času zbývá méně, na druhou stranu nás čeká rekonstrukce nejmenší části budovy. Příslib dodržení koncového termínu byl ostatně součástí dohody dodavatele stavby s investorem,“ připomněl vedoucí provozně–technického odboru nemocnice Tomáš Koubek jednání představitelů konsorcia PSJ–Skanska se zástupci kraje. Nemocnici v nejbližších dnech čeká již třetí stěhování. Radovat se mohou zejména ortopedi a internisté, jejichž lůžková oddělení nejpozději do konce příštího týdne napevno zakotví v moderních prostorách.


Bez prodražení


Za velkoryse pojaté centrální šatny ve zcela novém pátém podlaží budou rádi zaměstnanci, kteří se dosud převlékali různě po celé nemocnici.


„V porovnání s předchozí, prostorově přece jen skromnější etapou, budou nejméně o třetinu větší i veškeré pokoje a vyšetřovny. Pacientům se dostane opravdového pohodlí, což v konečném důsledku ocení i samotní zdravotníci,“ řekl ředitel nemocnice Pavel Hrala.


Ten kvituje s povděkem i dodržování finančního plánu opravy. „Prodražování stavby se nekoná, tedy alespoň prozatím. Nějaké vícepráce, řekněme do milionu korun, samozřejmě vznikly. Na tom ale není u tak obrovské rekonstrukce nic zvláštního. Navíc se leckde podařilo ušetřit,“ dodal Hrala.

To nic nemění na skutečnosti, že neutuchající snažení dělníků není prosté „vedlejších účinků“.


K největším zádrhelům přestavby prostřední části budovy patří omezení, která neminou radiodiagnostické oddělení. Místa dvou starých odstavených rentgenů zaujmou zcela nové přístroje. Jenže nikoliv hned. Stane se tak až po dokončení opravy.


Dovnitř opět vrátnicí


Do té doby si musí zdravotníci vystačit s přístrojem umístěným v pavilonu akutní medicíny. „Zvažujeme posílení provozu. Do podzimu to musíme vydržet,“ pravil Koubek, který má pro návštěvníky areálu i příznivější zprávy.


Třeba tu o opětovném otevření vrátnice, a tudíž i páteřní silnice areálem. Tím pádem lze uzamknout provizorní vjezdy z Humpolecké a Jihlavské ulice. Provoz uvnitř nemocnice by se měl vrátit do poklidnějších kolejí.


Pacienti berou stavební shon uprostřed pokojů a ordinací vesměs s nadhledem. „Občas trochu bloudíme. Musíme holt pořádně koukat po směrových cedulích,“ pousmála se Milena Šárková. „Zaparkovat tady je teď trochu složitější, ale nechá se to zvládnout. Ten barák už opravit každopádně potřeboval,“ dodal cestou na rehabilitaci Josef Hartl.


Útrapy spojené s opravou nemocnice nesou statečně i samotní zdravotníci. „S komfortem pobytu na lůžku už se muselo něco dělat. Musí se to přečkat, nemocnice tím získá hrozně moc,“ poznamenal primář urologického oddělení Jaromír Pangrác, který se jako bývalý šéflékař na organizační přípravě první a druhé etapy modernizace podílel.


Rovněž jím vedené oddělení nyní vyčkává na podzimní druhé a poslední stěhování v provizoriu.