„Službu domácí péče poskytujeme již od roku 1993. Zajišťujeme ji převážně pro Pelhřimov a okolí a Humpolecko," sdělila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Jitka Dejmková.

Aktuálně se šestice zdravotních sester stará o přibližně tři sta pacientů, za kterými pravidelně dojíždí domů a poskytuje jim potřebnou zdravotnickou péči. Převážně starší a imobilní pacienti tuto službu vítají, nemusí tak vážit cestu do nemocnice.
Nejčastěji zdravotní sestry z DOSANKY (Dosanka – Domus – doma, SANatio – zdraví, KAptatio – získává), vykonávají odběry krve a jiného biologického materiálu, převazy ran, měření tlaku a poskytují samozřejmě i potřebné rady ohledně případných změn zdravotního stavu.

„Zajišťujeme komplexní péči u ležících či částečně mobilních pacientů, léčbu dekubitů, ošetření bércových vředů, pomáháme s aplikací injekcí, inzulinu a dalšími výkony. Součástí je také rehabilitační péče," upřesnila vrchní sestra Dosanky Michaela Tůmová.

Většinu klientely tvoří starší lidé, ale služba je určená klientům všech věkových kategorií. I mladý člověk se může dostat do situace, kdy pro něj doprava do vzdálenější nemocnice může být problém.

Služba je plně hrazena zdravotními pojišťovnami a je na předpis lékaře. „Na prvních čtrnáct dní po hospitalizaci může domácí péči pacientovi předepsat náš nemocniční lékař. Předepsat ji může také jakýkoliv praktický lékař," dodala vrchní sestra Tůmová.

Nejčastěji následnou péči předepisují lékaři pelhřimovské nemocnice pacientům interního, chirurgického a onkologického oddělení a také oddělení dlouhodobě nemocných. (jmr)