Nabídku příchutí zmrzlin neustále mění. „Nově vyrábíme příchuť černá čokoláda, která je mezi lidmi velmi oblíbená. Nejprodávanější je ale stále vanilková,” říká majitel. Při velkých vedrech si lidé podle něj velmi často kupují i ovocné sorbety.

I přes mírné zdražení, ke kterému musel Daňkovský přistoupit po nárůstu nákladů na suroviny a energie, je cukrárna stále velmi navštěvovaná. „Od ostatních podniků se lišíme v tom, že naši kopečkovou zmrzlinu vyrábíme přímo na místě. Využíváme k tomu stroj, který ji neustále míchá a udržuje ji tak čerstvou,” popisuje Daňkovský.

Dobroty kam se podíváš.
Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Dobré jídlo bude u Máje, Vodafest v Pacově

Cukrárna se dědila z generace na generaci. „Můj děda tady dělal dlouhé roky provozovatele. Po sametové revoluci v době privatizace podnik odkoupil a od té doby ho vlastní naše rodina,” povídá Daňkovský. Sám si na pozici vedoucího stále zvyká.

TIPY NA DALŠÍ ZMRZLINÁRNY NA PELHŘIMOVSKU:

Zmrzlina u Kozlovny, Architekta Janáka, Pelhřimov

Točená zmrzlina Obrataň

Zmrzlina Růže, Masarykova, Humpolec

Cafe Iveta, Pražská, Pelhřimov

Mléčné lahůdky navštěvují lidé z Pelhřimova i okolí. Kromě čerstvé zmrzliny sem chodí také na různé zákusky, které cukrářky vyrábí přímo v podniku. Nabídku neustále aktualizují. „Museli jsme se přizpůsobovat. Poptávka nikdy není stejná. Když byla oblíbená kopečková zmrzlina, dělali jsme tu. Když byla v módě ledová tříšť, přidali jsme ji do nabídky,” zmiňuje majitel.

Cukrárna se za dobu své existence musela potýkat s mnoha potížemi a během pandemie koronaviru jí dokonce hrozil zánik. „Období lockdownu pro nás bylo velice náročné. Stalo se i to, že kvůli náhlému zavření se nám zastavil odbyt a velké množství výrobků jsme museli zlikvidovat. Když se do toho přidaly ještě rostoucí ceny energií, už jsme byli na vážkách, zda v podnikání dál pokračovat. Naštěstí jsme období přestáli a nyní se snad vše vrací do starých kolejí,” věří Daňkovský.

Podnikání však podle něj není stále tak dobré, jako bylo v období před deseti lety.

MAREK BERČÍK