To je filozofie tradiční pelhřimovské akce Zlatá neděle na radnici, která se bude letos konat již poosmnácté. Samozřejmě na zlatou neděli – na pelhřimovském Masarykově náměstí.

„Jsme velice rádi, že se nám podařilo domluvit se na vystoupení s operním pěvcem Vladimírem Stejskalem, který se narodil v Pelhřimově, ale život ho zavál do Vídně. Se zpíváním procestoval Evropu a nyní se stále častěji vrací k nám," zmínil první novinku letošního ročníku Zlaté neděle na radnici Miroslav Marek, prezident pelhřimovské Agen-tury Dobrý den, která akci spoluorganizuje.

Na nejstarší české koledy 
v podání Vladimíra Stejskala se návštěvníci mohou těšit od 14.15. Mezi dalšími novinkami pak Miroslav Marek zmínil křest nové knihy českých 
rekordů, která byla vydaná 
v angličtině. „Nejsou v ní uvedeny pouze rekordy, ale také to, čím se Česká republika může pochlubit. Například každý kraj má v knize svou kapitolu, kde je zmíněno, co jej dělá výjimečným," nastínil Marek.

Křest knihy Czech Book of Records je naplánován na půl jedenáctou dopoledne, společně s vánočním přáním Jiří-ho Běhounka, hejtmana Kraje Vysočina.

Velbloud v betlémě

Návštěvníci akce se mohou těšit na opravdu bohatý program, jenž potrvá od 9.15 až do večera. Vystoupí tu třeba pěvecký sbor Podkolenky z pel-hřimovské základní umělecké školy, pelhřimovská formace 2MS či dětský pěvecký soubor Zábojáček a humpolecký pěvecký sbor TUCET.

Na náměstí nebude chybět ani živý betlém, včetně velblouda, v podání divadelního souboru Domino při Domu dětí a mládeže Pelhřimov.

„Agentura Dobrý den nabídne pod největší čajovou konvičkou na světě (640 litrů) teplé nápoje pro zahřátí, ale představí i staročeské zvyklosti a řemesla," podotkl Marek s tím, že Muzeum rekordů a kuriozit návštěvníkům nabídne ukázku vánočního nej. Mnoho zajímavých prezentací bude připraveno také v prostorách radnice a přilehlých budovách na náměstí.

Pekárna Adélka zasvětí návštěvníky do tajů pekařského řemesla a připraví obří vánočku, Dům dětí a mládeže předvede nejrůznější umělecké techniky v budově radnice, zahrádkáři se v prvním patře radnice pochlubí mj. suchými vazbami a dalšími dekoracemi, Muzeum Vysočiny Pelhřimov pozve na ukázku tradičních řemesel, Fokus Vysočina bude prezentovat prodejní výstavu výrobků z chráněných dílen a Astronomický klub Pelhřimov láká na pozorování vánočních hvězd.

Pro hladové bude připraveno občerstvení a také něco dobrého k pití na zahřátí. Zájemci si mohou přímo na náměstí koupit živou rybu či ochutnat již upečené maso.

„Celý den tradičně zakončí společné zpívání koled, rozdávání Betlémského světla pelhřimovskými skauty, které se uskuteční od 15 do 17 hodin, a malý ohňostrojný pozdrav z věže kostela svatého Bartoloměje na hudbu vánoční písně Michala Tučného," prozradil Marek.

Na Zlatou neděli na radnici se letos chystá například také Barbora Džengelovská z Pelhřimova se svou rodinou. „Na náměstí se na Zlatou neděli chodíme podívat. Vždycky postojíme u stromečku, zazpíváme si koledy, je to pro nás taková předvánoční pohoda," usmála se Barbora.

Z pódiového programu

9.15 – Začátek akce – zvyky a řemesla na pelhřimovském náměstí
9.45 – Scénická koláž na téma staročeské náměstí (Základní umělecká škola Pelhřimov)
10.10, 14.25 – Živý betlém včetně živého velblouda (Dům dětí a mládeže Pelhřimov)
10.30 – Křest knihy Czech Book of Records a vánoční přání hejtmana
10.40, 15.10 – O rybniční panně (pohádka spolku Hralous)
13.15 – Představení obří konvičky a vánoční zvyky a řemesla
13.25 – Koncert sboru Zábojáček
14.15 – Nejstarší české koledy v podání operního pěvce Vladimíra Stejskala
14.20, 16.30 – skupina 2MS, koledování s kytarou
14.45, 16.05 – Vánoční písně z celého světa v podání humpoleckého sboru TUCET
15.05 – Betlémské světlo od pelhřimovských skautů
15.50 – Rozkrajování obří vánočky z dílny pekárny Adélka
16.25 – Slavnostní troubení Marka Kubeše a vánoční slovo starosty Pelhřimova
16.40 – Pouštění lodiček ze skořápek ořechů
16.45 – Společné zpívání koled
17.15 – Vánoční vytrubování z věže kostela sv. Bartoloměje a ohňostrojný pozdrav