Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pelhřimov: Zkratky už řeší policie

Pelhřimov – Minulý týden začaly rozsáhlé práce na opravě průtahu Pelhřimovem v Nádražní ulici. Zpomalení provozu a dočasné svedení dopravy do dvou pruhů vyvolalo u řidičů snahu najít jinou trasu.

9.4.2014 5
SDÍLEJ:

V ulici u hasičárny město zpevnilo mez a tím rozšířilo vozovku, ale pořád je tu občas pro dvě auta těsno. Foto: Deník/Jan Mazanec

Jednou z nich je tradiční problém Pelhřimova – úzká ulice u hasičárny, která umožňuje objet část průtahu v úseku od autobusového nádraží po Myslotínskou ulici.

Pro hasiče tím vzniká riziko, zvlášť v době, kdy končí směny v největších podnicích. „Je tu podstatně zvýšený provoz. Kolem čtrnácté hodiny se tvoří fronta, která vede až za koleje. Někteří dokonce stojí na nich," říká ředitel pelhři-movských hasičů Jiří Hörner.

„Včera se vraceli chlapi ze zásahu a museli jsme zastavit dopravu, aby auto vůbec mohlo vjet do areálu," dodává s tím, že někteří řidiči nerespektují semafory pro výjezd hasičů. Podle ředitele hasičů je zvýšená doprava i rizikem pro sousední mateřskou školu, kam rodiče vozí své děti. Hörner by v místě uvítal nějaké dopravní omezení.

Problémem se zabýval pel-hřimovský dopravní inspektorát. „Po vyhodnocení situace jsme dospěli k názoru, že by bylo vhodné po dobu rekonstrukce zjednosměrnit ulici kolem hasičské zbrojnice, a to od Agrostroje směrem do centra. Dále jsme navrhli, aby byla zjednosměrněna ulice Za Náspem, a to část ve směru od ulice Nádražní po vjezd do Agrostroje," vysvětlil vedoucí inspektorátu Rostislav Sůva.

Tím by odpadlo vyjíždění aut od Agrostroje na průtah. To i za běžného provozu komplikuje blízkost železničního přejezdu. „Pokud bude návrh akceptován, dojde v rámci stavebních prací ke změně přechodného dopravního zna-čení v příštím týdnu. Tak by se mělo dopravě v této části města ulevit," doplnil Rostislav Sůva.

Dalším místem zpomalení dopravy se stal vjezd na průtah z Rynárecké ulice. I tady ale už řidiči našli objížďku – ve směru na Rynárec jezdí přes Vokov a libkovodskou výpa-dovku, nebo dokonce neres-pektují zákaz průjezdu v Myslotíně a projedou jím, aby se pak dostali na výše uvedenou ulici u hasičárny.

Starosta Vokova František Straka už zvýšený dopravní ruch v obci zaznamenal.

„Někteří řidiči už se naučili jezdit přes Vokov. Zakázat dopravu tu nemůžeme, je tudy vedená autobusová doprava, ale přivítal bych zvýšený dohled policistů nad provozem, případně nad dodržováním rychlosti, protože tady vzniká riziko střetu s chodci," říká vokovský starosta a dodává, že zvýšený provoz na stavu vozovky nic nepřidá. To už obec poznala při objížďce v době uzavírky Rynárecké ulice.

František Straka jako klad vidí to, že policie nedávno „naučila" řidiče dodržovat stopku u nedalekého železničního přejezdu ve směru na Rynárec, a doufá, že nyní řidiči budou respektovat zákaz vjezdu vozidel nad 3,5 tuny přes obec s výjimkou dopravní obsluhy.

Nyní probíhají na průtahu práce na vodovodu, jejichž investorem je město. Po nich nastoupí kompletní oprava povrchu vozovky, kterou zajišťuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Do 31. května má být hotova oprava vodovodu v dolní části Nádražní ulice a povrch vozovky od vlakového nádraží ke křižovatce u bazénu.

Pak se vozovka opraví i v dolní části průtahu. Silnice nebude přestavována na dva pruhy, jak se také uvažovalo a jak je tomu dnes v Humpolci.

Zůstanou čtyři pruhy, zúžení se objeví jen u přechodů pro chodce, které už vznikly u vlakového nádraží a v Myslotínské ulici. Jak uvádí mluvčí ŘSD Nina Ledvinová, s úplnou uzavírkou se během oprav průtahu zatím nepočítá.

„Dodavatelem stavebních prací je sdružení firem Swietelsky a Metrostav, smluvní cena je 68,5 milionu korun, termín dokončení je 30. listopadu," objasňuje finanční objem opravy průtahu mluvčí.

Kaluž pod tratí

Město chtělo při opravách průtahu také řešit to, že pod viaduktem se při větším dešti tvoří neodtékající kaluž vody.

„Problematický odtok srážkových vod z prostoru železničního podjezdu jsme řešili s městem již v minulosti – bohužel limitujícím faktorem je úroveň hladiny vodního toku, kam je kanalizační řad vyústěn," reaguje mluvčí ŘSD.

Lze podle ní opravu průtahu chápat také tak, že se zároveň odkládá západní obchvat města? „Oprava vozovky v průtahu nemá na eventuální přípravu obchvatu vliv – bude záležet na prioritách ministerstva dopravy, zda jeho přípravu zařadí do investičních plánů budoucích let. Vzhledem ke lhůtám přípravy staveb rozhodně nelze očekávat, že by se podařilo stavbu připravit do pěti let k realizaci," dodává Nina Ledvinová.

Autor: Jan Mazanec

9.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Libkovanka vsadila už při svém vzniku před deseti lety na zelenou.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení