Čtrnáctý ročník přinese tradičně dobrou dechovku, ale tentokrát se návštěvníci mohou pokochat i pohledem na slavné Pelhřimovské krematorium.

Jeho malý model je totiž až do dnešního večera, kdy jej spálí plameny, k vidění před Šrejnarovským domem na Masarykově náměstí. Hasiči tím navážou na počin, který se ve městě uskutečnil před čtyřmi roky.

„Tehdy jsme krematorium nechali do základů vyhořet, abychom přesvědčili národ, že už skutečně není. Stejně se nám to nepovedlo. Bojovat s mýtem Pelhřimovského krematoria jsme tedy vzdali. Proto bychom chtěli lidem z Pelhřimova a návštěvníkům města alespoň na pár dní v roce, v rámci Celostátního hasičského festivalu dechových hudeb a dnů záchranářů Pelhřimov 2014, dát příležitost prohlédnout si, byť jenom jeho maketu, a navázat na to, o co jsme se snažili v roce 2010 – ulevit národu," sdělil Vlastimil Studený z generálního ředitelství HZS ČR a iniciátor zhotovení Pelhřimovského krematoria.

Tehdy totiž dali hasiči lidem možnost vložit do rakve, která byla umístěna v krematoriu, na lístečku svá trápení a bolístky. Tím, že poté krematorium spálili, vlastně lidem od jejich problémů ulevili.

Festival je však hlavně o muzice. A té bude mnoho, protože vystoupení nabídnou rozmanité dechové soubory, a navíc je připraven i bohatý doprovodný program, v jehož čele stojí adrenalinem prodchnuté ukázky z každodenní práce složek integrovaného záchranného systému.

Kromě toho si budou moci lidé v přilehlých ulicích prohlédnout historické i současné technické komponenty, které při své každodenní práci policisté, zdravotníci a hasiči využívají.

Novinkou je to, že v programu nevystoupí dívčí dechová hudba Vysoké pedagogické školy z ukrajinského Mukačeva. „Kapela se velice omlouvá, ale své vystoupení musí zrušit kvůli válečnému stavu ve své vlasti," dodal starosta Zájmového sdružení hasičských hudeb ČR Miroslav Šimon.

Kromě festivalu ožil Pelhřimov i tradiční poutí, která se koná u příležitosti svátku sv. Bartoloměje. Malí a velcí se mohou v ulici Dr. Tyrše, na parkovišti za městským úřadem, u lékárny U sv. Víta a před obchodním domem Galeria Shopping, těšit na různé atrakce, autodrom, klece, dětský vláček, kolotoče, nafukovací hrady či labutě.

„I letos jsme si připravili opět ohňostroj, který vypukne v sobotu ve 22 hodin," dodala Marie Ranglová, majitelka atrakcí.

Program

SOBOTA 23. SRPNA
10.00: pelhřimovská liga v požárním útoku na náměstí, 17.00 – 19.00: Černovická dechovka, 19.00: pouťová zábava, na parketu na náměstí hrají Vysočinka z Humpolce a skupina Marth music Martina Vaverky, 21.00: zapálení Pelhřimovského krematoria
NEDĚLE 24. SRPNA
9.00: příjezd části hudeb do ulice Růžová v Pelhřimově (Havlíčkobrodská 12, Jihočeská hasičská dechovka Božejáci a mažoretky, Černovická dechovka, Hasičská dechová hudba Nová Bystřice), 10.00: slavnostní fanfáry na Masarykově náměstí v Pelhřimově, 10.05: napochodování hudeb na Masarykovo náměstí, 10.15: slavnostní slib profesionálních hasičů Kraje Vysočina, 10.25: státní hymna, slavnostní zahájení festivalu starostou města Leopoldem Bambulou, 10.30: společná produkce všech hudeb, 10.35 – 11.30: vystoupení hudby Havlíčkobrodská 12, 11.40 – 12.35: vystoupení hudby Nová Bystřice, 12.45 – 13.40: vystoupení hudby Vysočinka a mažoretek Pusinek a Kytiček, 13.50 – 14.45: vystoupení hudby Božejáci a mažoretek Berušek a Žabek, 14.55 – 15.50: vystoupení hudby Pražská galerka (původně plánovaná dívčí dechová hudba z ukrajinského Mukačeva se festivalu nemůže zúčastnit), 16.00 – 17.30: vystoupení Dechové hudby Túfaranka ze Šakvic. • Od 11 hodin po celý den se uskuteční záchranářská výstava. • V rámci festivalu bude otevřen prezentační stánek, kde mohou návštěvníci podpořit zdravotně postižené žáky pelhřimovské speciální školy. • Občerstvení, vstupné volné.