Na smrku v ulici V. B. Juhna totiž už několik dní visel oběšenec. Konkrétně vousatý muž s kloboukem na hlavě, oblečený do červeno-modré vybledlé kostkované košile, hnědých kalhot a zelených bot, kterým dominovaly výrazné bílé tkaničky.

O figuríně se včera dozvěděli i pelhřimovští policisté. „Hlídka provedla na místě šetření. Zkontaktujeme majitele pozemku a pak podnikneme další potřebné úkony," informovala pelhřimovská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Majitelem pozemku, na kterém se strom s figurínou nacházel, je Město Pelhřimov. Radnice začala včera po poledni ihned jednat. „Oběšence jsme jeli ihned sundat. Jedná se o nevídaný, až necitlivý počin," komentoval tajemník městského úřadu Jan Machyán.
„Já to beru jako nemístný žert. Lidé se vyděsí, obzvláště v mém věku. V dnešní době jsou samé vraždy a já nevím jaké další věci. Ten, kdo to udělal, chtěl možná lidi pobavit, ale mě rozhodně neudělal dobře, mě ne. Je to morbidní," vyjádřila svůj názor seniorka Jaroslava Soukupová z Pelhřimova.

Naopak Liboru Fialovi z Pelhřimova figurína nevadí. „Oběšence vidím prvně a to bydlím kousek od něj. Nevadí mi, proč taky?" dodal Fiala.

Skrytý význam?

Jestli je v pozadí díla černý humor nebo zda má figurína skrytý význam, není zatím jasné. Deník se autora snažil vypátrat, ale bohužel bezvýsledně. Jedno je však jisté, autor zřejmě nedomyslel fakt, že za šera nebo v noci, může panák budit dojem, že na stromě je opravdu oběšený člověk.

„Když jsem si oběšence všiml poprvé, myslel jsem, že se jedná o živého člověka. Okamžitě jsem začal prudce brzdit a chtěl jsem pomáhat, až pak jsem si všiml, že je to figurína," popsal první setkání s atrapou oběšence prezident Agentury Dobrý den Miroslav Marek, který takřka denně jezdí ulicí V. B. Juhna do expozice Zlatých českých ručiček.

Podle názoru pelhřimovského psychiatra Jaroslava Maxe Kašparů se v tomto případě jedná o neetický, neestetický a patologický čin.
„Je to typická nechutná, nemístná recese, která může mít u labilnější osoby zdravotní následky. Autor oběšence možná trpí komplexem méněcennosti, že se nemůže pochlubit vlastním dobrým skutkem. Osobně si myslím, že se k tomuto „dílu" nikdo nepřihlásí," přemítal Jaroslav Max Kašparů a poukázal na jeden svůj případ, kdy léčil ženu, která utrpěla velký psychický šok, když spatřila podobnou figurínu oběšence.

„Tehdy se příšerně lekla, protože její otec kdysi spáchal sebevraždu právě oběšením. Zanechalo to v ní velké trauma, které se rozvířilo, když uviděla dotyčnou atrapu," dodal psychiatr.

Tenký led

Sebevraždy oběšením u nás patří k poměrně rozšířenému způsobu skoncování se životem, a proto by si s tímto tématem podle odborníků neměl nikdo zahrávat.

„Autor si měl uvědomit, že i když se možná jedná o recesi, tak každý člověk může situaci vyhodnotit jinak než vtip. Pro někoho to může být hodně stresující. Osobně si myslím, že se jedná o velmi necitlivou věc," komentovala Jana Kroutilová.

„Je to blbý černý humor. Nevím, kdo to tam dal nebo nedal. Vím, že už figurína byla i sundaná, ale zase ji tam někdo připevnil. Beru to spíš jako nejapný vtip. Rozhodně bych byl pro, aby postava zmizela," konstatoval včera Jiří Carva z Pelhřimova.

Radek Bubeníček k tomu dodal: „Oběšence jsem viděl jenom ve zpětném zrcátku svého vozidla. Nechápu, proč ho tam někdo pověsil, co tím zamýšlí. Kdyby to bylo na mém pozemku, tak figuru vezmu, odříznu a hodím do popelnice. Je to divné, ale nic s tím nenaděláme," dal na vědomí svůj názor Radek Bubeníček ze Snovídek.