To je hlavní cíl investic, které odhlasovali pelhřimovští zastupitelé. Na „odblokování" plného parkoviště se město chystalo dlouhodobě a koupilo kvůli tomu celý pozemek od státu.

Novinka bude vypadat následovně. Už nebude možné parkovat vpravo podélně při vjezdu do areálu, protože silnice se předtím rozdělí na dvě části a při vjezdu i výjezdu bude závora – podobně jako nyní u parkoviště za radnicí.

Kvůli hasičům se ještě o něco rozšíří vjezdová komunikace. Zbude tedy asi 20 až 25 míst „ve dvoře". Po umístění závor pak bude hodina parkování zdarma a pak každá následující za dvacet korun.

„Bude to o půl hodiny delší parkování zdarma než dole ve městě. Cílem je, aby zde na vyřízení svých věcí parkovali pouze klienti úřadů, a ne lidé, kteří pracují dole a nechávají si tam celý den auto," řekl starosta Leopold Bambula.

Městské závory už fungují ve zmíněném prostoru za radnicí a pod odbočkou do Sadů u GE Money Bank.

(Ne)jednotná karta

Sjednocení systému tří parkovišť znamená to, že bude možnost nastavit jednu čipovou kartu pro jedno, dvě, nebo všechny parkoviště. Jenže pozor – možnost vjezdu do parkoviště u úřadu bude mít na kartě nadefinované jen pár předem domluvených zástupců tam sídlících úřadů (městský úřad, správa sociálního zabezpečení, archiv a další). Budou mít třeba dvě tři karty, které navíc v případě zneužívání půjdou zablokovat.

„Plná karta pro všechny parkoviště by se tu minula účinkem. Pokud by k úřadu jezdili majitelé takové karty, nic by se nevyřešilo," zdůraznil starosta s tím, že zaměstnanci úřadu tam budou moci parkovat stejně jako ostatní – tedy jen hodinu zdarma.

Opoziční zastupitel Libor Smeták se podivil, proč by úředníci nemohli parkovat u úřadu, když i fabriky ve městě mají vlastní parkoviště. Starosta reagoval tak, že úředníci si mohou koupit kartu a parkovat u odbočky do Sadů, kde je vyjde parkovné ani ne pět korun na den. Zastupitel Jiří Běhounek se ptal, proč se tedy má sjednocovat systém parkovišť, když to u úřadu má jiné podmínky.

Starosta argumentoval mj. tím, že se sjednotí software, bude celkově modernější technologie, která umí řešit i ztrátu lístku nebo pozdní výjezd a objeví se i silnější papír lístku odolnější dešti.

V poptávce města je i možnost nastavit volné parkování na víkendy a svátky nebo možnost odeslání hlášení o poruše na nastavené telefonní číslo.

Závory by se u sídla úřadu mohly objevit už v létě, po výběrovém řízení. Zároveň by se měly opravit parkovací automaty na stávajících dvou parkovištích, které už třeba v mrazu občas zamrzají.  Investice do vybudování parkovacího zařízení stály za radnicí 784 tisíc (rok 2008) a u odbočky do Sadů 782 tisíc (rok 2009). Za pět let provozu na obou parkovištích město na parkovném vybralo 3,13 milionů.