„V sobotu v osmnáct hodin večer bude v Pelhřimově slavnostně uvedeno do provozu speciálně postavené krematorium. Tato akce se koná u příležitosti oslav deseti let vzniku Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina a Celostátního festivalu hasičských hudeb,“ informovala mluvčí hasičů kraje Vysočina Petra Musilová. Jak dále řekla, jedná se o recesi, při které chtějí hasiči dopřát královskému městu krematorium, které mu do té doby chybělo. Stavba poblíž Kulturního domu Máj je dřevěná a již od včerejška také přístupná veřejnosti.

„Krematorium je možné navštívit a sdělit svá trápení. Napsaná na kartičkách se nechají uvnitř a vyčkají na první kremaci. Při té následně shoří a my věříme, že sdělené problémy úplně zmizí, nebo alespoň zeslábnou,“ vysvětlil starosta Zájmového sdružení hasičských hudeb České republiky Miroslav Šimon.

Půjde o rekord

„V sobotu by měla být první kremace, jenže jak už to bývá, budova při tom začne hořet a nakonec lehne popelem. Při záchranné hasičské akci chceme do dění zapojit i dobrovolné hasičské sbory a také diváky. Hasit se bude koněspřežnou ruční stříkačkou a řetěz lidí si bude podávat přilby s vodou nabíranou z pelhřimovské kašny,“ prozradila Musilová.

Přitom se možná všichni příchozí dočkají rekordu, který by mohl padnout v dálkové přepravě vody. Pokud by se skutečně povedl, pelhřimovská agentura Dobrý den ho zapíše do Knihy rekordů. Na zahájení provozu budou dohlížet hasiči z celé České republiky.

Hasičský festival a Dny záchranářů se mimo jiné konají i ve prospěch nadačního fondu. Výtěžek z akce poputuje na pomoc dětem pozůstalých po policistech a hasičích, kteří zahynuli při plnění služebních povinností.