Tamní Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště (SPŠ a SOU) totiž pořádá, dnes už tradiční, Mistrovství České republiky juniorů a Jarní turnaj ve hře carrom. O dvoudenní akci, která začíná zítra, jsme hovořili s ředitelem SPŠ a SOU Pavlem Hlaváčkem.

Pokolikáté se na vaší škole koná mistrovství a turnaj ve hře carrom a kde se vlastně zrodil nápad pořádat tuto akci právě v Pelhřimově?
Jarní turnaj pořádáme již potřetí a Mistrovství ČR Juniorů také potřetí, ale první ročník nebyl oficiálním Mistrovstvím ČR. Žáci našich dřevo oborů, vyráběli v rámci projektu s partnerskou školou v německém Hombergu při projektovém týdnu carromové stoly. V Německu je tato hra velmi populární. Při prezentaci této aktivity na našich webových stránkách si toho všimlo vedení carromové společnosti v osobě jejího prezidenta Tomáše Chmelaře a oslovilo naši školu, zda bychom nechtěli pořádat jeden z turnajů mistrovství ČR. Nám se tento návrh líbil, kývli jsme na něj. Turnaj se stává tradicí a jsem rád, že jej zaštiťují svoji osobou Radní Kraje Vysočina pro školství Jana Fialová a starosta Města Pelhřimov František Kučera. Tím tento turnaj získává na společenském významu a vedení carromové společnosti si toho velmi váží.

Kolik hráčů a odkud se do města sjede?
Na juniorské mistrovství je přihlášeno 30 soutěžících, 16 soutěžících je z naší školy a ostatní jsou především z Prahy a Letohradu, z míst, kde se tato hra nejvíce hraje a dále z našeho regionu. Do Jarního turnaje soutěže dospělých je přihlášeno 19 účastníků z celé České republiky, kde je hra populární.

Přibližte nám páteční a sobotní program…
Soutěž juniorů bude zahájena v malém sále tělocvičny v pátek v 9 hodin a potrvá přibližně do 16 hodin. Páteční program bude odpoledne tradičně doplněn o soutěžní přehlídku společenských účesů žáků oboru Kadeřník. Módní přehlídku modelů našich žákyň z oboru Oděvní technik, tanečního vystoupení skupiny tanečníků z Hodiny H a vystoupení dvou skupin mažoretek z Domu dětí a mládeže Pelhřimov. Vše se uskuteční ve velkém sále tělocvičny. Program bude dále doplněn prezentací oborů školy. V sobotu soutěž Jarního turnaje Mistrovství ČR, jednoho ze tří počítaného do celkového pořadí MČR, začne v 9 hodin ve velkém sále tělocvičny a bude probíhat přibližně do 18:30 hodin, kdy bude vyhlášen vítěz prvního letošního turnaje.

Je akce přístupná i veřejnosti?
Budeme samozřejmě velice rádi, pokud přijde i veřejnost. Tato hra a její pořádání je určena široké veřejnosti. A máme zájem tuto hru popularizovat v našem městě a regionu. Jak jsem již řekl, v rámci projektu s partnerskou školou z Hombergu jsme v projektovém týdnu na naší škole vyrobili dalších 10 stolů, které jsme darovali 7 základním školám v regionu. Věřím, že se hráči z těchto škol za doprovodu svých rodičů nebo pedagogů našeho turnaje zúčastní a všechny hráče a i veřejnost srdečně zveme do našich sportovních sálů v Komenského ulici.

Carrom je vhodnou zábavou pro malé děti, ale třeba i pro seniory. Získala si hra i Vás?
Abych pravdu řekl, pravidelně ji nehraji. Zahraji si ji jen mimo pořadí při sportovních dnech naší školy. A jen mimo soutěž při pořádání mistrovských turnajů v jarním období. Určitě nepatřím ke zdatným hráčům a obdivuji umění těch, kteří se pravidelně sjíždějí na náš turnaj a patří na dlouhodobém žebříčku k české špičce této hry.

Co byste popřál hráčům, ale i návštěvníkům obou dní?
Všem hráčům, kteří se našich dvou turnajů zúčastní, přeji hodně sportovních úspěchů. Výhru opravdu těm nejlepším. Návštěvníkům přeji příjemný zážitek ze sportovních výkonů. Potěšení z výkonů a umění našich žákyň oborů kadeřnic a oděvních techniček a umění tanečníků z Hodiny H a mažoretek z Domu dětí a mládeže. Na závěr chci poděkovat všem, kteří se podílejí na podpoře a organizaci akce.