Úkolem účastníků soutěže je navrhnout revitalizaci kaple a jejího okolí, která potvrdí památkovou hodnotu objektu a zároveň doplní areál o další funkce využití. Soutěž je otevřená všem autorizovaným architektům a inženýrům, kteří mohou posílat své návrhy řešení do 3. dubna 2024. Poté je posoudí porota složená jak ze zástupců města, tak nezávislých architektů a odborníků a vybere to nejvhodnější řešení.

Škola Na Pražské v Pelhřimově
Pelhřimov řeší přeplněné třídy. Nástavba školy Na Pražské přinese úlevu

Vítěz soutěže by měl bezprostředně po soutěži zpracovat všechny fáze projektové dokumentace na okolí kaple. Návrh vhodné formy obnovy samotné kaple bude součástí další etapy revitalizace lokality po diskuzi s památkáři. „Zpracování projektové dokumentace kaple samotné bude podmíněno nalezením koncensu o budoucí podobě kaple s Národním památkovým ústavem. Zároveň je nutné zajistit na obnovu kaple dostatek finančních prostředků ze strany města“, vysvětlil starosta Pelhřimova Ladislav Med.

Zdroj: Youtube

Poutní kaple sv. Anny, postavená v letech 1699–1700 pelhřimovským císařským rychtářem, je působivým krajinotvorným prvkem. Raně barokní jednolodní sakrální stavba je v současnosti bez střechy a v havarijním stavu. Neutěšeně působí i její bezprostřední okolí. „Město Pelhřimov se dlouhodobě snaží získávat významné kulturně-společenské stavby do svého vlastnictví a zamezit jejich další degradaci. Proto usilujeme také o novou náplň a nalezení vhodné podoby této významné stavby i jejího bezprostředního okolí. Předpokládáme, že se podaří vytvořit svébytnou a atraktivní lokalitu, která bude lákat k návštěvě obyvatele města i turisty,“ řekl starosta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Děkanská zahrada v Pelhřimově se promění, voliéry s exotickými papoušky zůstanou

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni