Před používáním Roundupu i glyfosátu však varují ekologové. „Bylo by dobré to omezit. Jde o rychlé řešení, ale nebere v potaz dopad na životní prostředí. Zaměřme se na to, jestli jde skutečně o plevel, nebo jdou rostliny jinak využít,“ upozornila ekoložka Karla Vincenecová z Ekologického institutu Veronica. A dává příklady alternativního přístupu. „Plevel se dá odstranit černou plachtou a působením slunce. Možností je i čištění horkou párou či vodou,“ dodala s tím, že to takové řešení zabere čas.

Město chemické řešení zvolilo, protože je levnější. Vyjde na desetitisíce, jiné možnosti by vyšly na statisíce. „Kromě nákladnosti a zdlouhavosti je také nejistý samotný výsledek. Například pára nepoškodí kořenový systém, takže rostlina vyroste za chvíli znovu. Ale hledáme nové metody,“ přislíbila Gabriela Linhartová z technických služeb.

V obytných oblastech město využije šetrnější variantu. „Když místní uvidí člověka s ochrannými pomůckami a postřikem, není dobré za ním chodit. Ale nemělo by to mít na lidi vliv. Navíc se rychle vypaří. Plánujeme upozorňovat i cedulemi, aby si lidé dávali pozor i na mazlíčky,“ ujistila Linhartová.