„Lidé si tak mohou vybrat z hotových jídel, zdravých svačin nebo dietních a proteinových tyčinek," informovala mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.

„Rozšíření nabídky občerstvení je reakcí na požadavky pacientů a zaměstnanců. Navíc jsme nemocnice podporující zdraví a ke správnému způsobu života patří i kvalitní stravování. Lidé si v automatu mohou vybrat podle dietního semaforu pokrmy buď bezlepkové, bezlaktózové nebo bez cukru," popsal ředitel pelhřimovské nemocnice Jan Mlčák.

Ilustrační foto.
Nemocných na Vysočině ubylo. Nejvíce se viry šíří mezi dětmi

Nemocnice Pelhřimov je prvním zdravotnickým zařízením v Kraji Vysočina a jedním z prvních v republice, kde bezlepkový automat funguje. „Hotová jídla v našich automatech jsou vařena dle českých receptur, masa z vybraných chovů, bez lepku a bez konzervantů. Mají dlouhou trvanlivost a díky speciální metodě zavařování mohou být uchovávána i v teplotách do 30 stupňů," sdělila Lucie Welserová, zástupkyně projektu „Jak pomoci lidem se stravovacími omezeními pomocí bezlepkových automatů“ a dodala, že jídla jsou díky snadnému ohřátí vhodná i do ne úplně standardních podmínek, kde není k dispozici kuchyň, např. v nemocnici, v práci, na dovolené apod.

Nabídka je opravdu pestrá. Lidé v automatu ještě najdou například bezlepkový chléb, husí a cizrnovou paštiku, čokolády bez cukru, lepku i laktózy, proteinové tyčinky nebo alkalickou vodu. Lidé svůj nákup v automatu mohou zaplatit hotově nebo bezkontaktně. .

V areálu Nemocnice Pelhřimov je celkem jedenáct nápojových a jídelních automatů. Čtyři z nich nabízí teplé nápoje, zbývajících sedm nabízí nápoje studené a dále občerstvení jako jsou bagety, oplatky a podobně.