Jedinečná možnost, jak zažít kus přírody na vlastní oči. Vedle originálních ukázek výseků z dřevin, plodů a listů, živých rostlin či vycpaných živočichů je k vidění také unikátní herbář vedený od roku 1976. Za originální výstavou stojí Petr Marek ze Spolku pro ochranu přírody Pelhřimovska.

Návštěvníci si mohou prohlédnout ukázky rostlin jedlých i nejedlých od jara do podzimu nebo různé druhy ptačích hnízd. Jsou tu i vzorky planě rostoucích rostlin tak, jak postupně nakvétají. „Nabízíme zde i komentované výstavy fotografií ptáků žijících v dutinách stromů. Dále o jednotlivých druzích chráněných živočichů, kterými se zabývá i náš spolek,“ informoval o expozici Petr Marek.

Jak prozradil Deníku, výstava byl jeho nápad. „Rok a půl jsem ji budoval,“ upřesnil s tím, že většinu exponátů přinesl a nasbíral pro přírodní muzeum úplně sám. A to při plném zaměstnání. „Příroda je můj koníček. Měl jsem tady i expozici hub, ale tu jsem musel zrušit. Hnily a já neměl čas chodit obden na houby a expozici doplnit. Stejně to dopadlo s expozicí živých květin. Ty jsem musel trhat denně,“ dodal.

Petr Marek každé ráno expozici odemkne a večer zavře. „Muzeum má bohužel malou návštěvnost. Na stálého průvodce si nevydělá. Mrzí mě, že je o tuto expozici tak malý zájem hlavně u škol. Oslovil jsem jich na Pelhřimovsku dvě stovky a podívat se přišla jediná,“ povzdechl si. Originální expozice je otevřená každý den od 9 do 17 hodin.