Minule ve městě se sedmi mandáty vyhrála ODS vedená Leopoldem Bambulou, který je od roku 2002 starostou města. Ten je na druhém místě kandidátky, jejím lídrem je první místostarosta Ladislav Med, třetí místo zaujímá advokát a radní Josef Doubek.

Bambula před rokem naznačil, že o uvolněnou pozici ve vedení města už usilovat nebude a že neobsadí nejužší čelo kandidátky. „Ale když jsem viděl, že zvlášť po aféře Nagyová se na ODS stále svádělo všechno špatné, tak jsem se rozhodl, že chci dál této straně pomoci a ukázat, že i v ní je prostor pro slušné lidi," uvedl Leopold Bambula.

Minule těsně za ODS skončila ČSSD se šesti mandáty. Jejím letošním lídrem je ředitel městských lesů a zastupitel František Kučera, následovaný vedoucím odboru školství a někdejším místostarostou Bohumilem Kovandou a učitelkou na střední hotelové škole Magdou Fenárovou.

V první desítce sociálních demokratů nechybí ani zastupitel a hejtman Jiří Běhounek, který přinesl straně nejvíc hlasů. Současný lídr by za úspěch považoval zisk pozici místostarosty či radních.

Na dotaz, zda by v případě uvolněné funkce opustil funkci ředitele městských lesů, František Kučera odpověděl: „Záleželo by na celkovém výsledku voleb a zisku jednotlivých kandidátů. Každopádně nejsem sběrač funkcí." Ředitele lesů může odvolat rada města.

Kandidátku má nově i hnutí ANO. První je klinická logopedka Ivana Kociánová, druhý Jaroslav Vítků, který pracuje na ředitelské pozici ve VZP, a třetí Lenka Vytisková – pracovnice odboru dopravy jihlavského magistrátu.

Je lídryně ANO připravena přijmout uvolněnou funkci na pelhřimovské radnici? „Ano, jdeme do toho s tím, že případně přijmeme odpovědnost. Na kandidátce nenabízíme jen „nastražená" jména," říká Kociánová s tím, že volební zisk si při komunální premiéře hnutí netroufne odhadovat.

Hlavně program

Pelhřimovskou TOP 09 povede do voleb Miroslav Kot, který pracuje na manažerské pozici u operátora O2. „Budeme rádi, když dokážeme obhájit nejen naše tři mandáty, ale hlavně to, co slibujeme v programu pro rozvoj města," říká předseda místní TOP 09 a podnikatel Zdeněk Jaroš, který je druhý na kandidátce.
Třetí pak je provozovatelka fitness centra Zdenka Chmelařová. TOP 09 v roce 2010 získala i pozici místostarosty, ale podnikatel Ladislav Teisler z ní pak odstoupil.

KDU-ČSL na čelo staví stávajícího zastupitele a pedagoga Obchodní akademie Josefa Kocha. „Mnoho lidí ho zná jako výborného učitele a neméně dobrého ředitele střední průmyslové školy. Jestliže jsme letos v Pelhřimově vyhráli eurovolby, úspěchem by bylo toto vítězství zopakovat," uvádí předseda pelhřimovských lidovců Jan Matějů, který je na kandidátce druhý.

Třetí místo zaujímá současný místostarosta Pavel Pípal. Lidovci v letech 1990-2002 třikrát obsadili post starosty.

Změna – nezávislí

KSČM stejně jako před čtyřmi lety vede podnikatel v kovovýrobě Pavel Hodáč. Následuje ho technik Roman Ondrušek a Hana Trojáková, která pracuje v oblasti zemědělství. „Byli bychom spokojeni s každým výsledkem, který by byl lepší než minule," sdělil lídr Pavel Hodáč.

Komunisté v předchozích komunálních volbách získali v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu dva mandáty.
Oproti minulým volbám se v Pelhřimově zformovala také kandidátka nezávislých – pod hlavičkou hnutí Změna, čímž odpadlo shánění podpisů.

Kandidátka nese název Změna pro Pelhřimov. „Je to tým striktně bezpartijních lidí, nejsou v něm politické kádry. Není nám jedno, co se ve městě děje, a dáváme důraz na lepší úspěšnost města v čerpání evropských dotací, v tom vidíme nevyužitý potenciál," vysvětluje mediální konzultant Pavel Hájek, který je na kandidátce druhý.

Lídrem je Renata Marková, která pracuje v regionální radě regionu Jihovýchod, tedy organizaci, která se zabývá právě čerpáním dotací. Třetí je projektová manažerka Michaela Urbánková.

Další kandidátku nezávislých chtěl vytvořit podnikatel v biozemědělství Zbyněk Pípal, který dříve odešel z ODS.

„Pokoušeli jsme jít do voleb jako nezávislí, ale z časových důvodů mých i dalších lidí se nám nepodařilo dát dohromady zázemí, například web, a bez tohoto zázemí jsme do voleb jít nechtěli," řekl Pípal.