Pelhřimov je široko daleko známý jako město rekordů a kuriozit. A to je poznat i při procházkách po městě. Přímo v centru města, na budově radnice na Masarykové náměstí mohou lidé narazit na celkem nenápadný exponát. Jde totiž o nejmenší jezdeckou sochu na světě, která měří pouhých devět milimetrů.

Starosta Pelhřimova Ladislav Med.
Tíží nás nedokončený obchvat města, říká starosta Pelhřimova Ladislav Med

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkNěkolik metrů odtud, a to ve věži Dolní nebo také Jihlavské brány sídlí pelhřimovské muzeum rekordů a kuriozit. Součástí muzea je také expozice Zlaté české ručičky.

V centru města je k vidění i největší šachový pěšec v republice, který je vysoký dva a půl metru a váží přes jednu tunu. Rekordní pěšec vévodí náměstíčku poblíž kostela svatého Víta.

Jak se vám žije v Pelhřimově?
Jak se vám žije v Pelhřimově? Dobře, ale upravujte dětská hřiště, říkají místní

Na jednom z kruhových objezdů ve městě se lidé mohou setkat s dalším rekordním počinem. Tím je největší kopie sériově vyráběné židle v Česku. Z metru smrkového dřeva ji za den vyrobilo pět studentů Střední průmyslové školy a středního odborného učiliště v Pelhřimově.

Pelhřimov
Počet obyvatel: 16 tisíc
První psaná zmínka: 1290 nové založení města

V blízkosti již zmíněného Masarykova náměstí, které je součástí městské památkové rezervace, stojí také kostel svatého Bartoloměje s vyhlídkovou věží Děkanská zahrada či Divadlo Lubomíra Lipského. „Určitě stojí za zmínku i Síň Lipských,“ doplnil starosta Pelhřimova Ladislav Med.

Součástí Děkanské zahrady, kterou letos čekají úpravy, je domek českého kněze a spisovatele Františka Bernarda Vaňka a také jeho pomník. „Historicky hodnotný venkovní prostor městského parku vyžaduje komplexní revitalizaci a arboristický zásah,“ řekl Ladislav Med.

Rodáci:

Z Pelhřimova pocházel český herec Lubomír Lipský (1923 - 2015) a jeho bratr Oldřich, scénárista a režisér. Lubomír Lipský působil v Městských divadlech pražských a v Divadle ABC. Ztvárnil celou řadu oblíbených filmových a televizních rolí, například dědu Pantůčka v seriálu Tři chlapi v chalupě nebo klauna Cibulky ve filmu Šest medvědů s Cibulkou.

Oldřich Lipský (1924 - 1986) se jako režisér nebo scénárista podepsal pod tak úspěšné filmy jako byl Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela, Tajemný hrad v Karpatech, Ať žijí duchové, Marečku podejte mi pero a Jáchyme, hoď ho do stroje.  (foto, např. Lubomír Lipský v multimédiích 10878649 

Tip na vycházku:

Oltář v poutním kostele Nejsvětější Trojice na Křemešníku.Oltář v poutním kostele Nejsvětější Trojice na Křemešníku.Zdroj: Deník/ Denisa KrejčíDevět kilometrů od města se zdvihá nejvyšší vrchol Pelhřimovska, Křemešník. Po staletí lákal poutníky a od poloviny osmnáctého století na něm stojí poutní kostel Nejsvětější Trojice. Poblíž umělá zřícenina Větrného zámku postavená před devadesáti lety. Rovněž poblíž poutního areálu stojí rozhledna Pípalka. K vyhlídkové plošině ve výšce 44 metrů vede 205 schodů. Je z rozhled po většině Českomoravské vrchoviny