Místem, kde energie „utíkají“ je například budova městského úřadu, kulturní dům Máj, škola Krásovy domky, škola Komenského a Domov pro seniory. Tady by podle mluvčí městského úřadu Andrey Unterfrancové pomohly například fotovoltaické elektrárny na střechy, modernizace vnitřního osvětlení, výměna okenních a dveřních výplní či zateplení obvodových stěn.

Do provozu svých budov investuje město pravidelně. Například na provoz školy Krásovy domky vyčlenilo loni město v rozpočtu skoro čtyři miliony korun, do školy Komenského víc než čtyři a půl milionu. Provoz kulturních zařízení stojí v Pelhřimově víc než osmadvacet milionů korun a z toho podstatnou část tvoří hlavně poplatky za energie.

První miminko Kraje Vysočina v letošním roce přišlo na svět v Nemocnici Pelhřimov. Chlapeček Makar se mamince Natalii narodil 1.1.2024 v 00:14 hodin a vážil 3800 gramů.
Šek a zlatý šperk: první miminko Vysočiny dostalo v Pelhřimově dárky

Totéž řeší i město Havlíčkův Brod. Tam si problém, jak šetřit energie, vzala na starost společnost Teplo HB. Hledá místa, kde je v městských budovách nejvyšší spotřeba energie. A nabízí řešení. Město na to z rozpočtu vyčlenilo deset milionů korun. „Každou navrženou budovu posoudíme, zda je fotovoltaická elektrárna pro budovu vhodná a hlavně ekonomicky výhodná. Pak podáváme žádost na energetickou společnost ČEZ,“ popsal plánovaný postup připojení solárních panelů na městské budovy jednatel společnosti Teplo HB Miroslav Sommer. Aktuálně se jedná o dvě budovy. Školní jídelnu Prokopa Holého, která slouží Základní škole Štáflova, a Domov pro seniory Reynkova.

Pelhřimov takového odborníka hledá. Jak Deníku řekl Tomáš Petera z investičního odboru pelhřimovské radnice, město vypsalo zakázku. „Zahrnuje projektové řešení, přípravu, uskutečnění, následné dlouhodobé sledování a vyhodnocování výsledků zavedených úsporných opatření, přičemž dodavatel poskytne zadavateli záruku za dosažení očekávaných ekonomických přínosů,“ dodal Petera s tím, že energetické úspory město chce mít, logicky co možná nejvyšší. Ale ne na rok, nýbrž v horizontu let.

Co může přinést úspory v budovách města:
Městský úřad: zateplení obvodových stěn, odstranění starého zateplení, modernizace osvětlení, fotovoltaika na střechu
Dům pro seniory: modernizace osvětlení, fotovoltaika na střechu
Škola Komenského: nové osvětlení fotovoltaika na střechu
Krásovy domky: výměna vrat ve spojovací chodbě, moderní osvětlení fotovoltaika, počítačem řízené hlavice na radiátory
Kulturní dům Máj: výměna oken a dveří            Zdroj: Město Pelhřimov

To bude úkol pro dodavatele, který zakázku získá. „Hlavní ukazatelem jsou samotné úspory nákladů související se snížením spotřeby energie a zlepšením provozu energetického systému po dobu asi deset let,“ doplnil Petera.

Jak dodal, tabulka plánovaných úspor zatím neexistuje. „Protože nemáme ani projekt a vlastně to bude rovněž vycházet z toho, co ještě navrhne případný uchazeč za dodatečná opatření. Počítáme samozřejmě průměrně s 20 procenty úspor výdajů na energiích, na některém objektu více, například Městský úřad Pelhřimov Pražská. A na jiných méně,“ vysvětlil Deníku. Úsporná opatření v budovách ale nesmí být ke škodě provozu.