Pro stavbu kolumbária poslouží volné plochy v areálu hřbitova. Jestli se radním podaří zajistit peníze, jak řekl Deníku místostarosta Zdeněk Jaroš, může stavba začít dokonce už letos na podzim.

Městský hřbitov má kolumbárium s osmi stovkami schránek. Podle mluvčí radnice Andrey Unterfrancové nové kolumbárium nabídne až 1 770 nových schránek kam mohou pozůstalí uložit víc než tři tisíce uren. Schránky jsou pro jednu či dvě, ale k dispozici budou mít pozůstalí i rodinné schránky až pro čtyři urny.

Hřbitov v Pelhřimově
Kolumbárium v Pelhřimově je plné. Postavit nové je nutnost

Součástí stavby kolumbária je i úprava zeleně, parkoviště i lavičky. Jak ukazuje architektonická studie kterou si podle Jaroše město nechalo zpracovat, je cena stavby v areálu hřbitova přes třicet milionů, práce se uskuteční po etapách.

Jak brzy stavba začne, záleží na penězích. „Stavba kolumbária je pro město důležitá, rozhodně jsme ji neodsunuli stranou, ale zařadili ji do takzvaných dvojkových projektů. Jestli se podaří získat peníze, je možné, že stavba začne už letos na podzim,“ vysvětlil místostarosta Deníku.

Hřbitov v Pelhřimově
V Pelhřimově rozšíří hřbitov. Studii ukáže radnice lidem

Jestli nebude dost peněz, práce na proměně hřbitova začnou později. „Předpokladem je rok 2025 nebo 2026,“ upřesnila mluvčí Unterfrancová.

Pelhřimovský hřbitov se plní rychle. Kapacita je 2 791 hrobových míst, ale sem patří i jednohroby, dvojhroby, trojhroby i několik čtyřhrobů a pětihrobů. Dále je tu 800 kolumbárních schránek. Ročně zde pozůstalí uloží odhadem více než tři desítky uren, ale ne všichni nájemci schránek ohlásí uložení urny správě hřbitova.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vlakem z Jihlavy do Pacova se dá jet téměř za polovinu. Stačí chtít tarif VDV

Zdroj: Deník/Martin Singr