Stávající senátor za žďárský obvod lidovec František Bradáč svůj post neobhajuje. „V politice jsem od roku 1994, navíc jsem teď čerstvě důchodce, tak jsem si řekl, že je čas odejít. Máme devět vnoučat a v září čekáme desáté, rozhodl jsem se proto své hodnoty přeskupit a věnovat se více rodině,“ svěřil se Bradáč.

Nově mohou voliči vybírat třeba mezi novoměstským starostou Michalem Šmardou, novoměstským zastupitelem Liborem Černým, vědcem Bohumilem Kasalem či právníkem Zdeňkem Stříteckým.

Mezi žďárskými kandidáty do Senátu se objevuje i ženské jméno. Kandiduje rodačka z Velkého Meziříčí Ivana Horká. Je známou místní novinářkou a v hlídání politiků, sE kterým má díky své práci dlouholeté zkušenosti, chce pokračovat i nadále.

To pro voliče z Pelhřimovska je už stálicí současný místopředseda Senátu Milan Štěch. V posledních volbách porazil ve druhém kole zpívajícího právníka Iva Jahelku a své křeslo se pokusí obhájit i letos.

Opravy na silnici I/38.
Oprava silnice číslo 34: Dělníci se od soboty přesunou na úsek k Božejovu

Naopak nováčkem je bývalý starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka či herec Vítězslav Jandák. Kandiduje i podnikatel Pavel Hodáč, zakladatel a bývalý rektor soukromé vysoké školy Lubomír Pána a Jaroslav Chalupský, podnikatel z Jindřichova Hradce.

Zajímavostí letošních voleb je, že zástupci tradičních pravicových stran v nich chybí. „Na Pelhřimovsku je to tím, že nepřišla žádná nominace. V České republice jsou tři výjimky, kde kandidáta nemáme. Kromě zmíněného Pelhřimovska je to pak ještě Karvinsko a Chebsko,“ zmínil předseda regionálního zdržení Občanských demokratů a zároveň předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Na Žďársku ale mají svého favorita. „Podporujeme kandidáta Křesťansko-demokratické strany. Sice bychom zde svého zástupce měli, ale dohodli jsme se, že nebudeme tříštit síly,“ prozradil Vystrčil.

Senátní volby se na Pelhřimovsku a Žďársku konají v pátek 2. a sobotu 3. října.

Do Senátu kandidují:
Obvod č. 15 – Pelhřimov
Jaroslav Chalupský (Svobodní)
Vítězslav Jandák (ANO 2011)
Lubomír Pána (SPD)
Pavel Hodáč (KSČM)
Milan Štěch (ČSSD)
Stanislav Mrvka (Změna 2020)
Obvod č. 51 – Žďár nad Sázavou
Josef Klement (KDU-ČSL)
Michal Šmarda (ČSSD, Strana zelených, Budoucnost)
Libor Černý (ANO 2011)
Bohumil Kasal (SPD)
Zdeněk Střítecký (KSČM)
Ivana Horká (nezávislá)