Motoristé poskakují mezi jámami po vyfrézované silnici, rozhodně však nikoliv radostí. „Oprava už trvá příliš dlouho. Kolikrát není jednoduché tudy projet,“ podotkl Jan Chaloupek. S tímto názorem se ztotožnila většina dalších oslovených řidičů.

Jízda o zrcátka

Projet Strachovskou ulicí bývá malé dobrodružství nejen v odpolední špičce. Většina řidičů ve snaze vyhnout se vyfrézované polovině silnice plné děr a nebezpečně vystouplých kanálů se raději pustí do opačného směru. Při následném vyhýbání se protijedoucím autům jsou na denním pořádku milimetrové manévry, takříkajíc „o zrcátka“. „Je to tady hrozné. Když sem vyloženě nemusím, objedu to vrchem než kličkovat v protisměru. Už aby to bylo hotové,“ řekl Marek Šiler.

Nebezpečným situacím čelí i samotní opraváři. „Člověk se samozřejmě musí pořád rozhlížet. I tak je to kolikrát hodně těsné,“ prohodil dělník Radomír Mraček.

Představitelé radnice požádali motoristy i obyvatele ulice o pochopení a trpělivost. „Málokterá podobná oprava se obejde bez omezení. V tomto případě navíc sehrálo roli příliš tvrdé podloží, které práce pozdrželo. Zase ale považuji za výhodnější udělat všechno najednou, i když to trvá déle. Než abychom letos vyřešili plyn a za rok či dva párali silnici znovu kvůli vodě,“ namítl místostarosta Bohumil Kovanda.

Stížnosti se množí

Bombardování připomínkami čelí také Jan Kuchař z hospodářského odboru. „Stížností je skutečně dost. Dokonce jsme zachytili nouzové hlášení ohledně unikajícího plynu. Nakonec se ukázalo, že se jedná o poslední výpary z odpojeného potrubí,“ doplnil Kuchař.

Policisté vzhledem k výše popsaným skutečnostem zvýšený počet nehod trochu překvapivě nepotvrdili. „Řidiči si zřejmě dávají mnohem větší pozor právě kvůli tomu, jak to tam vypadá. Navíc se tam k sobě chovají ohleduplněji,“ konstatoval velitel pelhřimovských dopravních policistů Miroslav Lhotský.

Mnozí motoristé ve snaze vyhnout se zdržení raději Strachovskou ulici míjejí. Často ale zatočí i tam, kde nemají co pohledávat. Vyprávět o tom by mohli lidé z vedlejší ulice U Rendlíku, kde značka zakazující průjezd jako by vůbec nebyla.

Podzemí jako bomba

„Hlavně dokud řídily dopravu ve Strachovské semafory, jezdilo tu jedno auto za druhým,“ potvrdil Chaloupek, který v ulici U Rendlíku bydlí. „Občas tam posíláme hlídku. Více s tím ale udělat nemůžeme,“ zareagovala policejní mluvčí Hana Kotková.

Současné jámy nadobro překryje koncem září asfalt. U Strachovských rybníků se ale objeví nové výkopy na dalších nejméně čtrnáct dnů. Může za to vynucená oprava prasklé kanalizace mezi ulicemi Primase Hrůzy a U Stínadel.

A ani v příštích letech nezůstanou řidiči o kličkování mezi zábranami ochuzeni. „Podzemní průzkum prokázal, že v havarijním stavu je kanalizace i v mnoha dalších ulicích, byť třeba méně frekventovaných než je Strachovská,“ upozornil Kuchař z radnice s tím, že v současnosti by klidně dokázali „schovat“ pod zem 300 milionů korun.