Konkrétně o plavání je mezi maminkami na Pelhřimovsku velký zájem. Ovšem je třeba mít na paměti, že batolata ještě nedokážou čelit některým zdravotním nástrahám stejně dobře jako starší jedinci.

Rok a půl starý Davídek 
z Humpolce nejen že obstojně chodí, ale už půl roku je z něj zdatný plavec. Maminka Martina se s ním totiž pravidelně „brouzdá" v dětském brouzdališti. „Když našim synům byl rok, rozhodly jsme se kamarádkou, že s nimi začneme chodit do bazénu. O této možnosti jsem se doslechla od známé, která má už starší děti, 
a docela se mi to zalíbilo. Chtěla bych, aby měl Davídek rád pohyb, a domnívám se, že plavání je v jeho věku ideální," vysvětlila maminka z Humpolce, která si nepřála zveřejnit své příjmení.
Jak dále zapřemítala, nemyslí si, že by byl její syn na sport příliš malý. „Už jsem na vlastní oči viděla i mladší děti, které se ráchaly v bazénku. Chtěla bych synovi vštípit lásku k pohybu co nejdříve, protože jak se říká – co se v mládí naučíš. Radila jsem se o tom i s paní doktorkou, a ta proti mému nápadu nic nenamítala," usmála se Martina. Dodala, že žádné zdravotní, a zejména kožní problémy u Davídka, spjaté s návštěvou bazénu, řešit nemuseli. „Ani nevím o nikom ze svého okolí, kdo by se s nimi u svých malých plaváčků potýkal," zamyslela se maminka.

Pelhřimovský plavecký oddíl Delfín každoročně otevírá dva plavecké kurzy pro děti od jednoho roku – na jaře a na podzim. Předseda oddílu Zdeněk Štěpánek podotkl, že o tyto kurzy je opravdu velký zájem. „Otevíráme dva kurzy po dvanácti dětech, takže když počítám i rodiče, tak 
v jednu chvíli je v malém bazénku do pětadvaceti lidí. Kurzy jsou v současné době hodně populární, některé zájemce musíme odmítat, ale zase na druhou stranu to není tak dramatické," zmínil Štěpánek.

Nutné je zvyknout si na pobyt ve vodě

Jeden plavecký kurz čítá deset lekcí. Dítě si za přítomnosti rodiče a odborného instruktora zvyká na pobyt ve vodě a na vodní prostředí. „Asociace plaveckých škol, 
v níž také působím, obecně neprosazuje plavání opravdu malých dětí. Děti do tří let totiž mají slabou obranyschopnost. Osobně jsem toho názoru, že bohatě stačí, když děti s plaváním začnou v pěti letech," podělil se o svůj pohled Zdeněk Štěpánek.

Také pediatrička Irena Bláhová z Humpolce potvrdila, že maminky si plavání se svými ratolestmi oblíbily. „Sama od sebe se jim o plavání nezmiňuji, je to naopak, maminky samy za mnou chodí a ptají se mě, jestli by pro jejich děti bylo vhodné," uvedla dětská lékařka s tím, že k zájemcům patří rodiče už pětiměsíčních miminek.

„Osobně si myslím, že do bazénu by měly chodit starší děti, od roku to považuji za optimální. Bazény pro děti totiž vyžadují obzvláště vysoký hygienický standart. Pokud dítě trpí třeba atopickým exémem, alergiemi nebo astmatem, tak klasický bazén nedoporučuji. Kloním se spíše k bazénům se slanou vodou," argumentovala Bláhová a dodala, že v poslední době žádný nárůst zdravotních problémů u malých dětí ve spojitosti s jejich docházkou do bazénu nezaznamenala.