„Žádné pokyny nám zatím nepřišly a to máme už druhého ledna vybírat od lidí peníze. Celou reformu pokládám za nedokonalou. Přináší jen problémy a zavaluje lékaře prací,“ podotkla zubní lékařka Lenka Fridrichová z Horní Cerekve.
 
Pozitivní zprávou zůstává, že preventivní prohlídky budou u stomatologů i nadále zdarma.
 
Dospělé osoby na ni mají nárok jednou ročně. Děti a mládež mladší osmnácti let ji mohou absolvovat v roce dvakrát. Stejně tak i těhotné ženy.

Za zubní výplň platit nebudeme

Platit nebudeme muset ani v případě, kdy lékař nevyšetřuje, ale provádí pouze jednoduchý úkon, jako je například výplň zubu. Nezaplatíme ani za rentgen.
Naopak pacient zaplatí třicet korun při každé návštěvě, kdy je provedeno ať už celkové nebo dílčí vyšetření.
 
Devadesáti korunový poplatek se pak vztahuje na návštěvu zubní pohotovosti či vyšetření mimo pracovní dobu lékaře. Zaplatíme i v případě, že u doktora nejsme registrováni.
 
„Placení zubaře se mi nelíbí, nechápu proč zrovna u nich musí docházet k regulaci. Chtěla jsem se k němu objednat dokud je čas, ale ordinace už jsou všude plné,“ poznamenala Marie Dvořáková z Pelhřimova.
 
„Máme teď úplně plné čekárny a vůbec nestíháme. Všichni chtějí ošetřit ještě do konce roku,“ povzdychla si pelhřimovská zubní lékařka Marta Květoňová.

Čekárny doslova praskají ve švech

Zavalená pacienty je i zubní ordinace Aleše Miletína v Černovicích. Lidé se tam musí objednávat až na únor.
 
„Je tu teď velký nával a nevíme kam dřív skočit. Ještě že už budou Vánoce,“ řekla sestřička doktora Miletína.