Ale co dál? Zoo má zálusk na žirafy. Běhat by v Jihlavě měly do pěti let.

Ptáte se, proč to bude trvat tak dlouho? Tak trochu je to přání sponzora – polenské společnosti Sapeli. Firma se chce takto prezentovat ve 20. roce své existence.

Dnes – ve čtvrtek 24. ledna - byl nicméně učiněn první důležitý krok. Radní schválili postup akce „Pavilon a výběh pro žirafy“. Rozhodli, že projektanta a zhotovitele první studie, která upřesní náklady, vyberou sami zástupci zoologické zahrady.

Podle ředitelky zoo Elišky Kubíkové si žirafinec vyžádá investici mezi 10 až 20 miliony korun. Vznikne v dosud nevyužívaném prostoru za hlavním vstupem – zhruba na ploše jednoho hektaru.

„V první fázi bychom chtěli, aby tady byly žirafy v menší sestavě. Zpočátku asi pár, potom jeden samec a tři samice, případně nějaká mláďata,“ plánuje Kubíková. Více než šest žiraf ale podle ní zoo chovat najednou nebude.

Žirafy jsou nejvyšším savcem na světě, samci měří až šest metrů. Jejich dovoz z volné přírody se dnes již nepraktikuje. Zahrada tak bude muset oslovit zoologické zahrady, ve kterých žirafy chovají.

První studie má být hotová letos v červnu. Zástupci města předpokládají, že část peněz na výstavbu získají z dotací Evropské unie.

Žirafinec má i své speciální bankovní konto, a zájemci na něj mohou přispívat také pomocí dárcovských esemesek.