Nakonec nevyhráli tvorové schobotem, ale nejvyšší savci naší planety. Do pěti let vyroste vzoo pavilon a výběhžiraf. „Myslím, že žirafy jsou správná volba,“ poznamenala ředitelka zoo Eliška Kubíková.

Proč sloni prohráli? „Jsou to větší zvířata a žirafa není potencionálně tak nebezpečné zvíře. Nepotřebuje takové zábrany, takže stavby budou vporovnání se slony levnější. To platí ipro zásobování, odpady a jiné věci,“ vysvětlila dále šéfová zoologické zahrady vJihlavě.

„Největším nákladem užiraf je práce lidí, pak způsob vytápění a krmení,“ vzkázala ředitelka královédvorského „safari“ Dana Holečková.

Žirafy jsou listožravé. Kromě sena dostávají například granule a zeleninu. „Kolik je to přesně na váhu, vám neodpovím, ale krmení patnácti žiraf stojí měsíčně asi 30tisíc korun,“ přiblížila dále Dana Holečková.

„Dlouhé krky“ nezůstanou samy

Žirafinec vyroste na dosud ladem ležící louce, na které nyní stojí velká dřevěná zvířata.

Žirafy by měli doplnit idalší tvorové, zoo koketuje vrámci ucelené africké expozice například spštrosy nebookapi.

„Okapi, to je tak trochu náš sen. Patří do stejné čeledi jako žirafa. Není je ale jednoduché ani získat, ani chovat. Takový projekt by jihlavskou zoo mohl posunout mnohem dál a výš,“ podotkla Kubíková.

Vroce 2013by měl po jihlavské zoo pobíhat minimálně pár žiraf Rotschildových. To je poddruh, který je vzahradách osvědčený a takový chov většinou nedělá problémy.

Pavilon a výběh žiraf by měl vJihlavě vyjít na 10až 20milionů korun. Náklady zpřesní studie.