Silničáři vyráželi nejdříve tradičně na Božejovsko, kde vůbec poprvé prosolili nový obchvat. Ten zafungoval, zástupy kamionů se nekonaly.
 
„Trochu sněhu leželo také u Vyskytné. Doprava ale nestála nikde,“ hlásil dispečer pelhřimovského střediska zimní údržby Michal Fák.

Stačí chvilka

Potíže prozatím nenastaly ani ve výše položených oblastech Humpolecka. „Situace se ale může rychle změnit. Liší se to místo od místa. Lidé ve městě se kolikrát diví, když potkají naše auta s radlicemi od sněhu,“ upozornil Fák na vrtkavost povětrnostních vlivů na kopcovitém Pelhřimovsku.
 
Mírumilovnější nástup zimy může vyhovovat motoristům. Ti mohou beze spěchu vyměnit letní pneumatiky za zimní. Nárazový zájem známý z náhlých sněhových kalamit včera nezaznamenali ani v pelhřimovském servisu Iromez. „Zatím jsme přezuli sedmdesát aut. Řada lidí vyčkává až na opravdický sníh.
 
Rozhodně je ale bezpečnější s výměnou pneumatik zbytečně neotálet,“ podotkl technik Vladimír Adámek.
 
Zimní obutí má podle odborníků své opodstatnění už ve dnech, kdy teplota vzduchu nepřekročí sedm stupňů. Zimní vzorek netuhne, lépe vytlačuje vodu, zdobí jej i vyšší přilnavost k asfaltu.
 
Přezuto již má i Petr Brož z Pelhřimova. „Ráno se jelo v pohodě. Je ale třeba dávat větší pozor, předvídat, kde by to mohlo uklouznout,“ upozornil devětadvacetiletý řidič s tím, že dny, kdy se teplota pohybuje okolo nuly a silnice často namrzají, jsou možná nebezpečnější než ty, kdy sněží.
 
Josef Kukla, který včera cestoval do Pelhřimova z Kamenicka, upozornil na jiný jev. „Trochu sněhu sice bylo, mnohem více to ale klouzalo u Nové Cerekve u silnice zapadané mokrým listím. Pokud to tam přimrzne, nebude o co stát,“ poznamenal zkušený řidič.