To je nyní otázka pro vlastníka budovy, kterým je stát, i pro vedení havlíčkobrodské léčebny, která objekt nadále spravuje.

„Pro tyto prostory nemáme v současné době žádné další využití. Nabídneme je nyní jiným státním organizacím. Pokud by nebyl zájemce, pak v souladu se zákonem bude následovat nabídka veřejným institucím formou dražby,“ uvedl ředitel léčebny Jaromír Mašek.

Léčba závislostí v Želivě skončila

Celé oddělení se přestěhovalo do nově opraveného pavilonu přímo v areálu léčebny v Havlíčkově Brodě. Dvacet z necelé třicítky zaměstnanců ovšem na nové pracoviště odmítlo přejít hlavně z důvodu problematického dojíždění.

„Denně jezdit třicet kilometrů tam a třicet zpátky, to by pro mě bylo dost komplikované,“ podotkla nyní už bývalá zaměstnankyně Irena Thomaierová.

Právě o zachování pracovních míst přímo v obci usiluje i tamní obecní úřad. „Chtěli bychom, aby zde bylo provozováno zařízení podobného typu. Nyní se vedou jednání například s léčebnou Bílá Voda, jejíž ředitel už se zde byl i podívat,“ podotkl želivský starosta Karel Chmel.

Podobná jednání se ovšem posledního půl roku vedla i s pražskou bohnickou léčebnou, a bez výsledku.

„O převzetí zařízení usiloval především její ředitel Ivan David, který byl však odvolán, takže nepředpokládám, že by zájem ze strany Bohnic trval,“ řekl Jaromír Mašek. Je tedy možné, že léčebna závislostí, která měla v Želivě dlouholetou tradici, už znovu otevřena nebude.

V obci by pak zůstala jen další prázdná chátrající stavba.