Mezi rekordmany patří cigarety. Jejich cena vzrostla o 29 procent. A milovníci tabákového kouře mohou naříkat i nadále. Nejinak tomu totiž bude i letos. Ministerstvo financí opět navýšilo spotřební daň.

„Od nového roku činí sazba daně na cigarety 28 procent. Pro názornost: vykouření cigarety bude stát zhruba o 30 haléřů více. Krabička tak podraží minimálně o šest korun,“ uvedla pro Deník Zuzana Chocholová z oddělení komunikace ministerstva financí.

Bude tedy kuřáků méně? „Reakce kuřáků po zdražení cigaret je taková, že po omezenou dobu přestanou kouřit, ale do půl roku kouří stejné procento,“ uvedl nedávno statistické zkušenosti v rozhovoru pro Deník uznávaný jihlavský chirurg a místopředseda Lékařského odborového svazu – Svazu českých lékařů Lukáš Velev.

„Kouřit určitě nepřestanu. Maximálně to omezím,“ říká Jihlavan Jiří Novák.

Víc zaplatíme i za alkohol

Trafikanti jsou ale dobře předzásobeni. Očekává se, že zdražené cigarety se na pultech objeví až během března. „U alkoholu a pohonných hmot se daň nezměnila,“ dodala Chocholová.

Přesto nás však nemine zdražení ani u alkoholu, ačkoliv ne z důvodu vyšší daně, ale z důvodu vyšších nákladů.

Milovníci zlatavého moku také nemají důvod k radosti. Například jihlavský pivovar v listopadu zdražil půllitr sudové dvanáctky Ježka o 50 haléřů.

„Zdražení lze očekávat i nadále. Prodejní ceny jsou stále pod úrovní nákladů. Čekáme na tah hlavních hráčů, což jsou Prazdroj a Staropramen,“ vysvětlil ředitel jihlavského pivovaru Jan Kylberger.

Nejen za „bohémský život“ si připlatíme, ale také za zboží každodenní spotřeby. Tak například pošta zdražuje téměř všechny své služby. „Zdražujeme napříč celým spektrem z důvodu rostoucích nákladů,“ řekl Gabriel Pleska z odboru komunikace České pošty.

Poslání běžného dopisu podraží o 2,50. Nově tedy bude stát celých deset korun. Nárůst DPH z 5 procent na 9 se také projeví při platbách za léky nebo noviny a časopisy.

Ruml: Ceny porostou, ale ne výrazně

Jihlava/Brno - Jaký lze očekávat cenový vývoj u zboží každodenní spotřeby? Na to Deníku odpovídá finanční analytik serveru Finance.cz Michal Ruml.

Jaký lze očekávat cenový vývoj statků každodenní spotřeby (kromě potravin a energií) v roce 2008?
Ceny těchto výrobků porostou, ale růst to nebude v žádném případě tak výrazný jako je tomu u potravin či energií. Čekal bych spíše jednotky procent, nikoliv desítky, jako je tomu u energií a potravin.

Jak jsme na tom v porovnání se sousedními státy?
Platí zde podobné pravidlo jako u cen potravin. Sousedé od nás na východ mají ceny podobné jako u nás, západní sousedé mají ceny až o 50 % vyšší. Nicméně když vztáhneme ceny ke kupní síle obyvatelstva (výši průměrné mzdy), pak jsme na tom přibližně podobně jako na západě Evropy.

INFOGRAFIKA

(kliknutím zvětšíte)